+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Diken Diken Olması Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Diken Diken Olması Nedir
  Vücudun diken diken olması nedir kısaca

  Arkadaşlar vücudun diken diken olması nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Vücudun Diken Diken Olması

  Stres ve heyecanı ifade etmekte kullanılan bir deyim olan 'tüylerin diken diken olması'nın, aslında vücudumuzun soğuk havalarda kullandığı bir yöntem

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Demircan, yaptığı açıklamada, vücudun soğuktan korunmasının önemli olduğunu belirterek, bunu sağlamak için dokuların bir dizi ısı üretme yöntemi geliştirdiğini söyledi.

  Vücuttaki tüylerin deri altına bağlandığı küçük kasların stres, üşüme ya da rahatsızlık duyulan durumlar karşısında kasılmasının, tüylerin diken diken olmasına neden olduğunu anlatan Demircan, özellikle soğuklarda ortaya çıkan bu durumla ortaya çıkan ısı enerjisinin, vücudu çok az da olsa ısıttığını belirtti.

  ''Yani tüyler, deri altındaki kasların refleks olarak kasılmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisinin hapsedilmesi amacıyla dikilir'' diyen Demircan, dokuların diğer ısı üretme yöntemlerini şöyle sıraladı:

  ''-Besinlerin hücrelerde enerjiye dönüştürülmesi,

  -Egzersiz gibi istemli veya soğukta titremede olduğu gibi istemsiz kas aktivitesi,

  -Vücudun ısı koruma mekanizmasının çalışması (Deri damarlarının kasılarak daraltılması sonucu deri kan akımının azaltılması ve bu şekilde daha derin dokularda göllendirilen kandaki ısı kaybının azaltılması)

  -Terlemenin azaltılması,

  -Vücut yağlarının yakılması.''

  BİRKAÇ KAT GİYSİ

  Soğuktan korunmada giysilerin büyük önem taşıdığını ifade eden Demircan, ''Bir kaç tabaka giysi soğuğa karşı tek bir kat giysiye oranla daha etkilidir'' dedi.

  Giyilen en dış giysinin suya ve rüzgara karşı yalıtkan olması gereğini belirten Demircan, ıslanınca ağırlaştığı için yağışlı havalarda kumaş elbise ve ayakkabılardan kaçınılmasını önerdi. Demircan, soğuk ısırmasından korunmak için de burun, kulak, yüz ve ellerin soğuğa korunmasız maruz kalmamasının önemli olduğunu da söyledi.

+ Yorum Gönder