+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun Fazla Kan üretmesi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun Fazla Kan üretmesi Nedir
  vücudun fazla kan üretmesi nedir kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Vücudun Fazla Kan Üretmesi Hakkında Bilgi

  Ayda 6 defa kan verebiliyor

  Şanlıurfalı 53 yaşındaki Müslüm Dağ, 9 yıldan bu yana kan bağışında bulunarak ayaklı kan bankası gibi hizmet veriyor. Normal şartlarda bir insanın ancak 3–6 ayda bir kan vermesi gerekirken Dağ, bazen ayda 6 kez kan bağışında bulunuyor. Dağ'ın kan grubu 0 grubu Rh pozitif.

  1993’te durup dururken burnu kanamaya başlayan Dağ, Şanlıurfa SSK Hastanesi’ne müracaat etti. Burada kesin bir teşhis konamayınca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edildi. Prof. Dr. Fikri Başlamışlı, Dağ’ın vücudunun sürekli kan ürettiğini belirledi. Vücudunun fazla kan üretmesi, iliklerindeki hücrelerin fazla olmasına bağlanan Müslüm Dağ, içinin rahat etmesi için bu sefer Almanya’nın Tütlingen şehrindeki Alman Hastanesi’nde 23 gün boyunca çeşitli tahliller ve testler yaptırdı. Alman doktorlar da Dağ’ın hastalığı konusunda Çukurova Üniversitesi gibi teşhis koydu.

  Türkiye’deki doktorlarla Alman doktorların aynı teşhisi koymasıyla rahatladığını ifade eden Dağ, “Bununla ilgili bana bir rapor verildi. Raporda ihtiyaç duyduğumda kan bağışında bulunmam ya da yazılan birtakım ilaçları kullanmam istendi. Ben de o günden bu yana 3 ayda bir kan vermemin yanı sıra bir ay içerisinde birkaç kez kan bağışında bulunabiliyorum. Bir yoksul insanın kana ihtiyacı olduğunu duyduğumda koşarak gidip kan bağışında bulunuyorum.” diyor.

  Kan grubu O Rh (+) olan Dağ, Kızılay Kan Merkezi’ne düzenli olarak 3 ayda bir kan verdiği için birçok ödül aldı. Buna rağmen Kızılay Kan Merkezi’ne kırgın olduğunu söyleyen Dağ, doktor raporuna rağmen kendisinden 3 ayı doldurmadan kan alınmamasını eleştiriyor.

  Pekmezi çok sevmesine rağmen şimdilerde pekmez tüketmediğini anlatan Dağ, bunun yerine meyve suyunu tercih ettiğini kaydetti.Şanlıurfa Devlet Hastanesi Kan Merkezi Doktoru Turan Yazmalar, Dağ’ın durumundaki insanlara çok az rastlandığını belirterek fazla kan üretmesinin tıp bilimdeki adının “Polisitemia Vera” olduğunu kaydetti. Dr. Yazmalar, “Dağ’ın tedavisi kan bağışı yapmasıdır. Ayda iki defa da kan verebilir. Çünkü onun vücudundaki kan oranı fazla. Ya ilaç kullanacak bu üretimi durduracak, ya da kan vererek bunun önüne geçecektir. Tabii bu da onun tercihine kalmış bir şey.” şeklinde konuştu.

  Mehmet Dener

+ Yorum Gönder


vücudun fazla kan üretmesi,  vücudun fazla kan üretmesi nedir,  vücut neden fazla kan üretir,  vücudun çok kan üretmesi,  vücudun aşırı kan üretmesi,  vucudun kan yapmasi