+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Akdeniz Anemisinin Belirtileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akdeniz Anemisinin Belirtileri Nelerdir
  Akdeniz anemisinin belirtileri nelerdir kısaca

  Lütfen hemen bana Akdeniz anemisinin belirtileri hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akdeniz Anemisinin Belirtileri Hakkında Bilgi

  Akdeniz anemisi olan çocuk, doğduğunda normaldir. 5–6 aydan sonra kansızlık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu aylardaki çocuklarda kansızlık en çok demir eksikliğinden kaynaklandığı için, ilk akla gelen demir eksikliği anemisidir ve hatalı olarak demir tedavisi yapılır.


  Akdeniz Anemisi1.jpg

  Akdeniz anemisi böyle bir tedaviyle düzeltilemeyeceğinden, belirtiler ağırlaşarak sürer. Karın büyür; çünkü dalak ve karaciğer büyümektedir. Çocuğun iştahı yoktur, gelişmesi yavaşlamıştır. Daha sonra iskelet sisteminde de değişiklik olur. Burun kökü çöker, elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Eğer, henüz bu bulgular ortaya çıkmadan, doğru tanı konur ve erkenden uygun tedaviye başlanırsa, organ büyümesi olmaz, yüz görünümü değişmez ve gelişme de normale yakın olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Akdeniz anemisine yakalanma bir kişi genellikle bu hastalık ile normal demir eksikliği hastalığı karıştırılır ve bu da doktorların demir tedavisi yapmalarına neden olur. bunun böyle olması nedeni ile akdeniz anemisi hastalığı ilerler kişide gelişme geriler iştahsızlık artar, elmacık kemikleri ortaya çıkar . eğer bunlar olmadan tedavi edilirse hastalık ilerlemeden kişi kurtulabilir.
+ Yorum Gönder