+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Diyabet Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diyabet Nedir
  Diyabet nedir kısaca

  Diyabet nedir arkadaşlar hemen bana kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Diyabet Hakkında Bilgi

  Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun (şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankreas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür.

  diyabet.jpg


  Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin (hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Diyabet tip1 ve tip2 olmak üzere iki türden oluşmaktadır. bu hastalığın iki tip olmasının nedeni birinin genç bireylerde rastlanması diğerinin ise yetişkin ve yaşlılarda görünmesidir. diyabet demek kişilerin insülini salgılayamaması veya insülin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.
+ Yorum Gönder