+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Guatrın Nedenleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Guatrın Nedenleri Nelerdir
  Guatrın nedenleri nelerdir kısaca

  Lütfen arkadaşlar sizlerden ricam bana guatrın nedenleri ile ilgili bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Guatrın Nedenleri Hakkında Bilgi

  Guatrın en önemli nedeni iyot eksikliği ve genetik yatkınlıktır. A vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir.

  Guatr Belirtileri: Troid bezinin fazla çalışmasının belirtileri iştahta artış olmasına rağmen kilo kaybı, sık idrara çıkma, ellerde titreme, seyrek adet görme, terleme, sinirlilik vb. olarak sayılabilir. Zehirli Guatr olarak da anılır.

  guatr nedenleri.jpg


  Troid bezinin az çalışdığının belirtileri ise kilo alma, kabızlık, fazla adet görme, hareketlerde yavaşlama ve güçsüzlük, soğuktan şikayetçi olma, nabzın düşmesi, kısık ses vb. olarak sayılabilir.
  Guatr Tedavisi: Tedavide uygulanacak yöntem hastanın uzman hekimler tarafından muayene edilmesi ile belirlenir. İlaç tedavisi ve iyot tedavisinin dışında cerrahi müdahale de gerekebilir. Guatırın tedavisinde geç kalınması durumunda hastalık ilerler ve tedavi zorlaşır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

  Guatr hastalığı bitkisel tedavi ile de iyileşme gösterebilir. İyot ve vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak kaydı ile çeşitli şifalı bitkiler guatr tedavisi için kullanılabilir. Yoğurtotu Çayı yapılarak 5-6 hafta boyunca sürekli boğazda gargara yapılır ve içilirse faydası görülür. Tere Tohumu bal ile karıştırılıp yenirse guatra iyi gelir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Guatr hastalığının ortaya çıkmasının en büyük nedeni kişilerde bulunan iyot eksikliğidir. bunun dışında guatr hastalığı genetik nedenlerden de ortaya çıkmaktadır. bu hastalık erken teşhis edilirse hasta bir ameliyata alınır bu ameliyat sayesinde bu hastalıktan kurtulma şansı çok yüksektir.
+ Yorum Gönder