+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Hıçkırık Nedir Ve Nasıl önlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hıçkırık Nedir Ve Nasıl önlenir
  Hıçkırık nedir ve nasıl önlenir kısaca

  Arkadaşlar sizce hıçkırık nedir ve nasıl önlenir kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Hıçkırık Nedir Ve Nasıl Önlenir Hakkında Bilgi

  İşte hıçkırığa çözüm olan maddeler

  1- Tatlı, sinirlerinizi kandırıp hıçkırığa son verebilir. Bunun için bir çay kaşığı dolusu şekeri dilinizin dip kısmına yerleştirin.

  2- Parmaklarınızla, kulaklarınızı (nazik bir şekilde) tıkayın. Bu, işitme sistemine de ulaşan vagus sinirinin kollarını uyarmaya yarıyor.

  3- Birini korkuttuğunuzda vagus sinirini şaşırtabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayabilmek için rol yeteneğinizin de biraz gelişmiş olması gerekiyor elbette.

  4- Suya atlayacakmış gibi burnunuzu ve ağzınızı kapatarak dayanabildiğiniz kadar hava almadan durun.

  5- Su yudumlamak ya da suyla gargara yapmak sinirleri yatıştırabiliyor.

  6- Bir kese kâğıdının içinde nefes alın verin. Burada da vücut yeterince oksijen alamadığında (nefes tutmada olduğu gibi) hıçkırığı unutup daha önemli bir soruna odaklanıyor.

  7- Özellikle magnezyum içeren besinler, sinirleri sakinleştirerek hıçkırığın geçmesine yardımcı olabiliyor..


  HIÇKIRIK NEDİR?

  Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir.

  Hıçkırık; solunum kasları ve özellikle diyaframdan ortaya çıkar. Tıp dilinde “singultus” denir. Nedenleri çeşitlidir. Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürreede de görülebilir. 2 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hıçkırık diyafram kasının birden kasılması ile oluşur. insanlar genellikle hıçkırıktan rahatsız olurlar bundan dolayı hıçkırığı sonlardırmanın bazı yöntemleri vardır. bunlar hıçkırık tutan bir kişiyi ani bir şekilde korkutmak veya kişinin bir bardak su içmesi hıçkırığı durdurur. bunlar dışında tatlı şeylerde hıçkırığı durdurur.
+ Yorum Gönder