+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir
  Kısaca uyku apnesi nedir belirtileri

  Arkadaşlar sizce uyku apnesi nedir belirtileri ile birlikte açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA UYKU APNESİ BELİRTİLERİ

  Halk arasında pek bilinen bir hastalık olmayan uyku apnesi her 100 kişiden 5 kişide görülmekte. Uyurken solunumun geçici süreyle durması anlamına gelen uyku apnesi dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasına girmiş durumda. Peki uyku apnesi belirtileri nedir? Uyku apnesinin tedavi yolları nelerdir? Bu konuyu sizin için araştırdık.Kalp hastalıklarından depresyona, reflüden hipertansiyona kadar çok sayıda rahatsızlığın sebebi olan uyku apnesi, ölüme yol açabiliyor. Uyurken solunumun geçici süreyle durması anlamına gelen uyku apnesi, toplumda her 100 kişinden 5′inde görülebiliyor. Özellikle uyku apnesi rahatsızlığı bulunan uzun yol şoförlerinin kaza yapma riskinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

  Yüksek tansiyondan kalp hastalıklarına, depresyondan reflüye ve cinsel fonksiyon bozukluğuna kadar pek çok hastalığa davetiye çıkaran uyku apnesinin belirtileri ve tedavi yollarına ilişkin Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal bilgi verdi. Uyku apnesinin uyku düzeninin bozulmasına sebep olduğunu dile getiren Baykal, “Günde 6-8 saat arasında uyuyan kişi uykunun rem ve rem olmayan evresini yaşar. Ancak bizim için asıl önemli olan ve bizleri dinlendiren, sabah zinde kalkmamızı sağlayan evre, rem olmayan uykunun üçüncü evresidir. Uyku apnesi olanlarda derin uyku olmadığı için ertesi güne sarkan yorgunluk ve sersemlik hissi, gün boyu uykuya meyil ve konsantrasyon güçlüğü olur.” dedi.

  uyku apnesi.jpg

  Uyku apnesi olanlarda derin uykuya beraber horlamanın arttığına dikkat çeken Baykal, “Horlamadan sonra ise adeta ölüm sessizliği olur ve kişinin bazen 60-80 saniyeye kadar solunumunun durduğunu saptarız ki; bu durum insanı ölüme bile götürebilir. ABD’de gece sağlıklı bir şekilde yatağa yatıp sabah ölü bulunanlarda yapılan araştırmada en sık ölüm nedeninin uyku apnesine bağlı gelişen solunum durması olduğu ortaya konulmuştur.” diye konuştu.

  Söz konusu rahatsızlığın yüksek tansiyon hastalığına da yol açabileceğini ifade eden Baykal şöyle devam etti: “Uykuda nefes alamayan kişi netice itibariyle oksijensiz kalır ve bu durum vücuttaki karbondioksit oranını arttırır ve solunum yolu uyarılır. Beyin ise bu duruma adrenalin salgılatarak cevap verir. İşte uyku apneli kişilerde yüksek tansiyon oluşmasının sebebi budur. Bu durum akciğerlerin kasılmasına ve genişlemesine yol açar. Genişleyen akciğer mideye basınç yapar ve midedeki asit salgısı yemek borusuna kaçar. Bu da reflü diye bilinen hastalığa yol açar. Uyku hastalığı olan hastaların yaklaşık üçte biri hipertansiyonludur. Bu hastaların uyku apnesi tedavisi hipertansiyon sorunlarından da kurtulmaları için önemlidir. Özellikle ilaç tedavisine rağmen düşmeyen yüksek tansiyon hastaları uyku apnesi açısından mutlaka değerlendirilmelidir. Elbette devamlı adrenalin salgılanması ve yüksek tansiyon düzeyi kalbi de olumsuz etkiler. Kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu oluşabilir.”

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Uyku apnesi halk arasında pek bilinmeyen bir hastalıktır. uyku apnesi demek kişinin uyurken kısa bir süre için nefessiz kalması demektir. bu hastalık dikkat edilmesi gerekilen önemli bir hastalıktır.
+ Yorum Gönder