+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Uyku Hastalığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Uyku Hastalığı Nedir








  Uyku Hastalığı

  Arkadaşlar bana hemen uyku hastalığı hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?


  Uyku hastalığına tutulan kimselerin, günlerce ,haftalarca, hatta aylarca uyku halinde kaldığını belki duymuşsunuzdur.Böyle bir durumda beslenme, vücut için gerekli hareketlilik olmayacağından, hasta bir süre sonra güç ve dayanıklılığını kaybedecek,ölüm hali gelip çatacaktır.

  Bazı tropik bölgelerde,özellikle Afrika"nın belirli kesimlerinde gerçek bir tehlike niteliği taşıyan uyku hastalığı sadece insanlarda değil, hayvanlarda da görülür.

  Uyku hastalığını,böceklerin çift kanatlılar sınıfından "Çeçe sineği" aşılar. Karasinekten biraz büyükçe olan Çeçe sineğinin bulunduğu çevrede,at, sığır,inek ve benzeri hayvanların yaşamasına imkan yoktur. Söz konusu sinek, yatay ve zayıf hortumlarından, makas gibi çapraz durumda, saydam kanatlarından kolaylıkla tanınabilir. Hayvanlarda ve insanlarda, hastalığın mikropları doğrudan doğruya beyni etkiler. Bütün çeçe sinekleri,uyku hastalığını meydana getiren, "tripanozoma" taşır.

  Bu sineğin erkeğini ve dişisini ilk bakışta ayırt etmek zordur. Ancak cinsiyet organlarının incelenmesiyle ayırt edilebilirler.








 2. Betul
  Devamlı Üye





  Uyku hastalığına yakalanan insanlar günlerce,aylarca ve hatta bazen aylarca da ykuda kaldığını görmüş ya da duymuşsunuzdur.bu hastalığa yakalanan insanlarda güç ve dayanıklılığını bir süre sonra kaybedebilir.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bazı insanlar uyumakta zorlanırlarken bazı insanlarda uyanmaktan zorlanırlar. bu insanlar sürekli olarak uyurlar ancak uyumaya doymazlar. böyle insanlar bir müddet sonra artık halsizleşirler ve güçsüz düşerler.




+ Yorum Gönder