+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hematokrit - Hematokrit Ne Demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hematokrit - Hematokrit Ne Demek
  Hematokrit - Hematokrit Ne Demek


  Hematokrit, kırmızı kan hücrelerinin oluşturduğu hacmin, toplam kan hacmine oranıdır. İnce uzun tüpe alınan kan sentrifüj makinasına konulur ve 4 dakika / 3000 devir olarak ayarlanır. Kanın içindeki ağır olan hücreler dibe çökerken daha hafif olan plazma üstte kalır. Ölçüm aletine konulan ince tüpün, tam olarak plazma ve kan hücrelerinin arasındaki sınır değeri okunur. Bu hastanın hematokrit değeridir.


  Hematokrit bulunumunun diğer yolu ise hemogram cihazıdır. 1 dk işlem ile sonuca ulaşılabilir.
  Hematokritin normal değerleri yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişmekte olup erişkin bir erkekte %40-54, kadında %37-47 aralığındadır. Kansızlıkla ve diğer kırmızı kan hücrelerini ilgilendiren hastalıklarla ilişkili olarak düşebilir ya da yükselebilir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Hematokrit,kandaki alyuvarların (eritrositler)(Rbc) işgal ettiği hacmin total hacime oranı olarak bilinir.Bu nedenle oransal bir değer olduğu için % (yüzde) olarak belirtilir.Normal hematokrit değeri kadında ve erkekte cinsiyete göre farklılık göstermektedir.Örnek vermek gerekirse erkeklerde normal hematokrit değeri yetişkinler için % 41-53 dür.Bunun anlamı ise yetişkin erkeklerde 100ml kanda 41-53 ml eritrosit (kırmızı küre) bulunması demektir.Hematokrit değeri ,en sık olarak anemi(kansızlık) şüphesinde tanı koymak amaçlı değerlendirilen bir testdir.
  Hematokrit testinin erkek ve kadınlarda,yaş gruplarına göre olması gereken normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp yükseldiği aşağıda belirtilmiştir.
  Erkek Kadın
  13-15 yaş %37-49 %36-46
  16-50 yaş %40-53 %36-46
  >50 yaş %41-53 %36-46
  Hematokrit testi klinikte sıklıkla anemi, kan kaybı, polistemi gibi durumların değerlendirilmesinde kullanılır.
  Hematokrit Testinin Yüksek Çıktığı Durumlar:
  Polistemi(kan hücrelerinin fazlalığı), egzersiz, hemokonsantrasyon (dehidratasyon, yanık, aşırı kusma, intestinal obstrüksiyon ) ve yüksek rakımda yaşayan kişilerde
  Hematokrit Testinin Düşük Çıktığı Durumlar:
  Anemi ve yatar pozisyonda Hct değeri düşer. Ayrıca saat 17.00-07.00 arasında ve yemeklerden sonra da Hct düzeyinde %10’luk bir düşme olabilir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Hematokrit kırmızı kan hücrelerin bütün kana oranıdır.hematokridin değeri hemogram cihazı yardımıyla bulunabilir.hematokridin değeri yaş ve cinsiyede bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
+ Yorum Gönder