+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Çekirdek Bölünmesi (Karyokinez) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çekirdek Bölünmesi (Karyokinez)
  Çekirdek Bölünmesi (Karyokinez)
  Profaz

  Çekirdek zarı ve organeller erir ve sentrozomlar eşlenip kutuplara çekilir.Kromatin iplikleri kısalıp kalınlaşarak kromozomları oluştururlar.Çekirdek bölünmesinin ilk evresidir.

  Met@faz

  Kardeş kromotidler ekvatoral düzlemde yan yana dizilirler ve sentrozomlar iğ ipliklerini oluşturur.Hücrenin ortasında hafif boğumlanma olur.İğ iplikleri kardeş kromatitlere tutunur.

  Anafaz

  Kromozomlardaki sentromerlerin aynı anda ikiye bölünmesiyle kardeş kromatitler tam olarak birbirinden ayrılır. Kardeş kromatitler sentromerleriyle iğ ipliklerine tutunarak zıt kutuplara doğru harekete geçer. Anafaz evresi kardeş kromatitlerin zıt kutuplara ulaşmasıyla tamamlanır.

  Telofaz

  Kutuplardaki kromozomlar çekirdek içine girer ve iki ayrı çekirdek farklı kutuplarda oluşur.Hücrenin boğumlanması bayağı artar.Profaz evresinde eriyen çekirdek ve organeller tekrar oluşur.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çekirdek Bölünmesi : İnterfaz dışında çekirdek bölünmesi,profaz,metafaz,anafaz,telofaz olmak üzere birbirini takip eden dört evrede tamamlanır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Çekirdek bölünmesi toplam dört evreden oluşur bunlar;metefaz ,anafaz,telofaz,profaz.çekirdek bölündükten sonra sitoplazma bölünmesi gerçekleşir.
+ Yorum Gönder


karyokinez,  çekirdek bölünmesi,  çekirdek bölünmesi nedir,  çekirdek bölünmesi evreleri,  karyokinez evreleri,  KARYOKİNEZ