+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Sitoplazma Bölünmesi (Sitokinez) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Sitoplazma Bölünmesi (Sitokinez)
  Sitoplazma Bölünmesi (Sitokinez)

  Çekirdek bölünmesi gerekleştikten sonra hücrenin ortasından boğumlanarak bölünür ve iki ayrı hücre oluşur.Bitki hücrelerinde ise bu aralamel oluşumuyla olur.
  Hayvan hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Hücrenin ekvator bölgesinde dıştan içe doğru meydana gelen bir boğumlanma ile başlar. Bu boğumlanma sitoplazmayı ikiye ayırıncaya kadar devam eder. Yeni hücreler eşit veya eşit olmayan büyüklüktedir. Fakat genetik materyal bakımından her iki hücre de aynı genetik yapıya sahip, kromozom sayıları eşittir.
  Bitki hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Bitki hücresinde hücre çeperi bulunduğundan boğumlanma görülmez. Hücrenin ortasında orta lamel denilen ara plak oluşumu başlar. Orta lamel hücrenin çeperine ulaşıncaya kadar büyür ve kalınlaşır. Böylece sitoplazma içindeki yapılar hemem hemen eşit olacak şekilde ikiye ayrılır. Zamanla orta lamel iki yavru hücrenin faaliyeti sonunda normal hücre çeperi halini alır. Sitoplazmanın da bölünmesiyle aynı genetik bilgiye sahip iki yavru hücre oluşur.
 2. Ziyaretçi

  tşkler valla çok yrd oldu
 3. Ziyaretçi
  Yarin yazılımız var mitoz mayozla ilgili hicbirsey anlamadim ne yapabilirim onumde teog var yaziliyi gectim hadi teogda ne yapabilirim
+ Yorum Gönder


sitoplazma bölünmesi,  sitokinez,  sitoplazma bölünmesi nedir,  sitokinez sitoplazma bölünmesi,  sitokinez bitki ve hayvan hücrelerinde nasıl gerçekleşir,  sitokinez bölünmesi