+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hareket Sistemi Nedir Lokomotor sistem Hareket Destek Sistemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Hareket Sistemi Nedir Lokomotor sistem Hareket Destek Sistemi

  İskelet - Osteoloji


  Vücudun bütün çatısı birçok kemiklerle beraber bazı bölgelerdeki kıkırdaklardan yapılır; bu çatının kemik parçası iskeleti meydana getirir.

  Kemikler, vücudun yumuşak kısımlarına dayanak işi gören organlar olduğu gibi üzerlerine yapışan kasların kasılması ile pasif olarak hareket işinde rolleri vardır.

  İskeletin yapısı, İnsan İskelet Yapısı; İskelet, kemik adı alan, beyaz sert, birbirine eklemlerle birleşik organların bütününe verilen addır.
  Yabancı maddelerle ve çok defa madenî bağlama araçlarıyla normal durumdaki yerlerine göre birbirleriyle tutturularak meydana gelen iskelete sun'î iskelet denir.

  İskeletin bölünümü; İskelette şu parçalar vardır:

  1) Omurga (columna vertebralis), adı alan ve omurlardan meydana gelen bir kolon.
  2) Arkada omurga ile önde stemum denilen bir tek kemikle birleşen Kaburgalar (Costae) ki bunlar bir araya gelerek göğüs kafesi de denen göğüsü (Thorax) yaparlar.
  3) Baş (caput) olup omurganın üst ucu ile eklem yapan bu parça kafa ve yüz diye ikiye ayrılır.
  4) Üsttaraf
  5) Alttaraf

  İki üst ve iki alt taraftan, birincileri göğüse, omuz kavşağı kemikleri fossa cinguli extremitatum thoracicarum) ile, ikincileri omurgaya leğen kavşağı kemikleri (ossa cinguli extremitatum pelvinarum) ile. eklemlenmiştir. Omuz kavşağı kemikleri, köprücük kemik (clavicula) ile kürek kemik (scapula) dır. Leğen kavşağı kemikleri ise iki kalça kemiği (os coxae) olup her iki kalça kemiği önde birbiriyle, arkada sakrum ile birleşerek leğen (pelvis) i meydana getirirler.

  6) Boyunda iskeletten uzak olarak bir de dil kemiği (hyoid) de vardır. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Hareket Sistemi vücuda destek olup koruyan kaslarla bağlanarak hareketi sağlayan yapıya iskelet denir. Kasların hareket etmesi de buna dahildir. Ayrıca iskelet vücudun dik durmasını sağlamakta ve İç organları dış etkenlere karşı korur.
+ Yorum Gönder


lokomotor sistem,  lokomotor sistem nedir,  lokomotor aktivite nedir,  lokomotor nedir,  lokomotor hareketler,  lokomotor hareketler nedir