+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda İnsan Kemik Sayısı Vücudumuzdaki Kemik Sayısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İnsan Kemik Sayısı Vücudumuzdaki Kemik Sayısı
  İnsan Kemik Sayısı, Vücudumuzdaki Kemik Sayısı

  Kemik sayısı, İnsanda kaç kemik var, İnsandaki Kemik Sayısı, Yetişkin İnsandaki Kemik Sayısı, İnsan Kemik Sayısı, Yetişkin İnsan Kemik Sayısı,  Erişkin bir insanda 206 kemik vardır. 26 omurgada, 25 kaburgalar ve sternum,
  22 başta, 1 hiyoid, 64 üsttaraf, 62 alttaraf, 6 kulak kemikleri, mecmuu 206. Bu sayı içinde diz kapağı kemiği (patella) da varsa da susarnsı (sesamoid) kemikler yoktur.

  Kemiklerin dış görünüşleri; Kemiklerin şekilleri kendi karakter-lerine göre değişiktir. Bununla beraber boyutlarını birbiriye karşılaştırarak kemikleri üç gruba ayırmak mümkündür, Kemik Çeşitleri;

  1) uzun kemikler.
  2) yassı kemikler,
  3) kısa kemikler.


  Bir uzun kemikde (Os longum) uzunluk, genişlik ve kalınlıktan fazladır. Uzun kemiklerde bir cisim (diaphysis), iki uç (epihysis) vardır. Yalnız köprücük kemiği, klavikulada bu üç parça yoktur.

  Kemiklerin diafizleri genel olarak üç yüzü prizmatiktir (humerus, femur gibi).

  Bir yassı kemikde (Os planımı) uzunluk ve genişlik, kalınlıktan fazladır. Yassı kemiklerde iki yüz ile her yassı kemiğin biçimine göre değişik kenarlar gösterir (kalça kemiği gibi).

  Bir kısa kemikde (Os breve) her üç boyut birbirine aşağı yukarı eşittir (bilek kemikleri gibi).
 2. Zarafet
  Üye

  İnsanda iskelet sistemi kemikler, kıkırdak yapılar ve eklemlerden meydana gelir. Kompakt kemik dokusu kemiklerin oldukça sert olan en dış tabakasıdır. Dengeli beslenme, D vitamini eksikliği, yetersiz kalsiyum alımı gibi durumlarda, kemik gelişimi yetersiz kalabilir.
+ Yorum Gönder