+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Lenf düğümleri hakkında bilgi - Lenf düğümleri - bademcik hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Lenf düğümleri hakkında bilgi - Lenf düğümleri - bademcik hakkında
  Lenf düğümleri hakkında bilgi - Lenf düğümleri - bademcik hakkında


  Vücudun bir çok bölgesinde gruplar halinde bulunmakla beraber en çok karın ve kasık bölgesinde, boyunda, koltuk altında ve göğüste yer alır. Boyun, koltuk altı ve kasık bölgesindeki düğümler elle hissedilebilir.  Lenf düğümlerinin başlıca görevi vücuda giren yabancı maddelere karşı bir süzgeç oluşturarak, mikropların vücuda yayılımlarını engellemek ya da geciktirmektir. Düğümler içinde bağışıklık sistemine ait sayısız hücre bulunmakta, bu hücreler insana zarar verebilecek maddelerin geçişine engel olmaya çalışmaktadırlar. Bu mücadele sırasında lenf bezeleri şişerek elle ya da gözle fark edilebilecek boyutlara ulaşabilmektedir.

  Lenf düğümleri her gün yaklaşık 10 milyar lenfosit üretirler.
  Bademcikler de birer lenf düğümüdür. Bakteriler ya da virüslerle yoğun bir biçimde savaştığında, bademciklerimiz şişer ve iltihaplanır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Sistemin bir parçası olan ve bir çok hücre yapısı içeren bir organ yapısıdır. Ayrıca Lenf düğümleri vücudumuzun bir çok yerinde bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını kol ve bacak dirseklerinde yer alır.
+ Yorum Gönder


lenf düğümleri,  lenf düğümleri hakkında bilgi