+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hücre dışı solunum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hücre dışı solunum
  Hücre dışı solunum nedir
  Hücre dışı solunum ne demek
  Hücre dışı solunum hakkında bilgi Hücre dışı solunum ile ilgili bilgiHücre dışı solunum nasıl olur  Solunum sisteminde gaz değişiminin yapıldığı organdır. Göğüs boşluğu içinde yer alır. Kalple birlikte göğüs boşluğunu doldurur. Sağda 3 solda 2 olmak üzere 5 lobtan oluşur. Sol akciğerin küçük olmasının nedeni, kalbin buraya yakın oluşudur. Göğüs ve karın boşluğunu ayıran diyafram denilen zarın üzerindedir. Akciğerlerin yapısı süngere benzer. Hacmi büyüyüp küçülebilir. Rengi açık pembedir. Akciğerlerin üzeri plevra denilen çift katlı bir zarla çevrilidir. Damar, sinir ve bronşların akciğere girdiği yerde plevra zarı yoktur. Bu zarların arasında sıvı bulunur. Bu iki zarın iç ve dış yaprakları arasındaki boşluklarda az miktarda lenf sıvısı ve hava bulunur. Bronşlar akciğerlerin içinde bronşcuklarla devam eder. Bronşcukların ucunda üzüm salkımına benzeyen alveol denilen hava keseleri bulunur. Alveoller kılcal kan damarları ile çevrilidir. Oksijen ve karbondioksit değişimi alveollerde gerçekleşir. Alveole giren havadaki oksijen kılcal kan damarlarına geçer. Kirli kandaki karbondioksit de yine alveollerde tutularak dışarı verilir. Buna hücre dışı solunum denir.
 2. Ezlem
  Üye

  Ciğerlerimize aldığımız oksijenin karbondioksit olarak dışarı atılmasının adı hücre dışı solunumdur.Alveoller bu işi yaparlar.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Havadan alınan oksijen vücutta dolaştıktan sonra karbondioksite dönüşüp akciğer yardımıyla atmosfere tekrar verilmesine hücre dışı solunum denir.
+ Yorum Gönder