+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Yağ Asitlerinden Yağ Sentezi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Yağ Asitlerinden Yağ Sentezi
  Yağ Asitlerinden Yağ SenteziYağ asitlerinin sentezlenmesi  İnsanlarda yağ asidi sentezi başlıca karaciğer ve süt salgılayan meme bezlerinde, bir yere kadarda yağ dokusu ve böbrekte meydana gelir. Bu sentezde ATP ve indirgenmiş adenin dinükleotid fosfat (NADPH) kullanılır.

  Yağın memeli hayvan organizmasında diğer besin maddelerinden sentezlendiğide kanıtlanmıştır. Domuzun patates ve kepekle beslenmesine rağmen (karbonhidratça zengin diyet) çok yağlaması bu duruma bir örnektir.

  (Karbonhidratların yağa dönüşümü glikozun glikoliz yıkımı ile başlar.)

  Yağ Asitlerinden Yağ Sentezi
  Biyosentezde oluşan yağ asitleri nötral yağlar olarak depolanırlar. Yağlar hayvansal ve bitkisel hücrelerin en önemli depo maddeleridirler. Karbonhidrat yerine yağın depolanması bazı faydalar sağlar. Yağlar kimyasal bakımdan gliserinin triaçil türevleridirler. Yağ asitleri genellikle 16-20 C atomu içerirler ve çoğu kez çift bağ taşırlar. Yüksek oranda doymamış yağ asitleri insanlar ve büyük hayvanlar için zorunlu besin bileşenleridirler 2. Hakim
  Devamlı Üye

  insanları vücutlarında belli bir oran da yağ bulunmaktadır bu yağların hem zararları hemde yararları vardır vücudun da hiç yağ olmayan insan yoktur.
+ Yorum Gönder


yağ sentezi,  nötral yağ sentezi