+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Mitokondri ve Kloroplast Arasındaki Fark Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Mitokondri ve Kloroplast Arasındaki Fark
  Mitokondri ve Kloroplast Arasındaki Fark
  Mitokondri ve kloroplast DNA larının çekirdek DNA sından yapı ve işlev bakımından hiçbir farkı bulunmuyor. Yalnızca mitokondri DNA sı, çekirdek DNA sı gibi doğrusal değil, halkasal yapıda. Bu konuda ek bilgi olarak hatırlatabileceğimiz tek veri, mitokondrilerin sperm hücrelerinin baş kısmında yer almaması, bu nedenle de eşeyli üremede döllenme sırasında spermden mitokondri gelmemesi, dolayısıyla da mitokondrilerin maternal (anneden gelen) özellikte olduğu. Her yeni jenerasyonda krossing over ve diğer nedenlerden ötürü en az %50 oranında değişen çekirdek DNA sının yanında mitokondri DNA sında neredeyse hiç değişiklik görülmemesi, bir fark olarak sayılabilir. Bu durum, kloroplast DNA sı için geçerli değildir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  mitokondri ve kloroplast mitokondri deneası çekirdek deneası gibi doğrusal değildir halkasal yapıdadır mitokondri ve kloroplast deneaları çekirdek deneasından yapı ve yapı ve işlev bakımından farkı bulunmuyor.

+ Yorum Gönder


mitokondri ve kloroplastın ortak ve farklı özellikleri,  kloroplast ve mitokondrinin farkları,  mitokondri ve kloroplastın farklılıkları,  mitokondri ve kloroplast arasındaki farklar,  kloroplast ve mitokondri arasındaki farklar,  mitokondri ve kloroplastın farklı özellikleri