+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Kalın Bağırsağın Görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kalın Bağırsağın Görevleri
  Kalın Bağırsağın Görevleri  Kalın bağırsak sindirim sisteminin anatomisinde ince bağırsak ile anus’un arasında bulunan kısıma denir. Toplam uzunluğu 1.5 metre olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Başlangıcında yer alan çekumda çapı en geniştir, sonra kolon boyunca gittikçe daralır, anal kanaldan hem önce yer alan rektumda epeyce bir genişler.

  Kalın bağırsağın ince bağırsaktan farkı, çapının büyüklüğü, nispeten sabit konumu, keseli görünümü ve dışında yer alan peritonla örtülü yağ parçacıkları dır. Uzunlamasına kas lifleri bağırsağı devamlı bir tabaka olarak kaplamak yerine üç uzunlamasına bant seklinde düzenlenmişlerdir.

  Kalın bağırsak, ince bağırsağı çevreleyerek etrafında bir kemer oluşturur. İleumun sağ tarafında çekumdan başlar, sağ lumbar ve dan karaciğerin altına kadar yukarı doğru çıkıp oradan sola kıvrılır, abdomenin karşı tarafına uzanır, tekrar kıvrılıp pelvise doğru aşağıya iner; orada gene kıvrılıp pelvisin arka duvarı boyunca uzanır ve anusta sona erer. Kalın bağırsak çekum, kolon, rektum ve anal kanal olarak bölümlere ayrılır.

  Görevleri
  Besinlerin içinde kalan suyu, kalın bağırsak emer. Atık maddelerde sindirim sisteminin son bölümündeki anüse gönderir. Bu işlem toplam 6 saat sürmektedir.Dışkının oluşmasında bakterilerde rol oynar ve çeşitli mayalanma, çürüme olaylarının olmasına yol açmaktadır. Çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsaktan geçen vücuda yararsız maddeler anüs yoluyla vücut dışına atılır.
 2. Ezlem
  Üye

  Kalın bağırsak bir çok gıdanın sulu kısmını emer.Kalan posalı kısmı anüse göndererek boşaltım sisteminin son bulmasını sağlar.Bir çok önemli görevleri vardır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Kalın bağırsak çap olarak ince bağırsaktan daha büyüktür.kalın bağırsak besinler içerisinde kalan fazla suyu emerek vücuda tekrar kazandırır.metabolizma sonucu oluşan atıkların aüse gönderir.ayrıca kalın bağırsak vücuttaki K vitamini üreten yararlı bakterileri barındırır.
+ Yorum Gönder