+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hapşırma sırasında dikkat etmeniz gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hapşırma sırasında dikkat etmeniz gerekenler
  Hapşırma sırasında dikkat etmeniz gerekenler
  hapsirma.jpg
  Hapşırmayı hafife almayınVücudun doğal refleks hareketlerinden olan hapşırık sırasında karın ve kafa bölgesinde artan basınç, beyin kanamasına ya da bel veya boyunda fıtık oluşmasına neden olabiliyor

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakar, hapşırık sırasında karın bölgesi ve kafa içinde basıncın arttığını, bu durumun bazı sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyledi. Hapşırmayla ortaya çıkan basıncın, vücutta daha önceden var olan problemleri ortaya çıkardığını belirten Prof. Dr. Bakar "Ağır yük kaldırmayla veya her hangi bir travmayla oluşan bel, boyun fıtıkları hapşırma ve öksürmeyle de ortaya çıkabiliyor" dedi.

  Prof. Dr. Bakar, bu durumun "Her hapşırık fıtığa neden olur" şeklinde anlaşılmaması gerektiğine dikkati çekerek, hapşırık veya öksürük sonrasında fıtık oluşmasının herkeste görülmediğini, daha çok omurgayla ilgili problem yaşayan, bel bölgesinde bağ zayıflığı ve hassasiyeti olan kişilerde görüldüğünü vurguladı.

  Hapşırma sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  Hapşırma sırasında kafa içinde oluşan basınç bazı insanlarda doğuştan olan ve "Anevrizma" denilen beyin damarlarındaki balonlaşmaların patlamasına neden olabiliyor.Bu yüzden uzmanlar, hapşırma sırasında vücudun normal pozisyonun mümkün olduğunca korunmasını, hapşırığın kesinlikle tutulmamasını ve hapşırırken bir yerden destek alınmasını öneriyor.

  Bu arada, hapşırık sonucu ortaya çıkan sağlık problemlerinin en göze çarpan örneği, Bursa'da yaşanmıştı. Hamilelik döneminde hapşırığını tuttuğu için felç olan Aygün Çokelliler, uzun bir süre U.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görmüştü. Sadece gözleriyle iletişim kurabilen Çokelliler, bebeğinin alınmasına karşı çıkmış ve onu doğurmak istediğini bildirmişti. Çokelliler, doğumun hemen ardından, hayatını kaybetmişti.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Hapşırdığınız sırada burnunuzda hızma olmamalıdır. Bu çok tehlikelidir çünkü hapşırdığınız zaman burna kaçma ihtimali yüksek olur. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şeyse hapşırığınızı durdurmaya çalışmayın.
+ Yorum Gönder