+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Eşeyli ve eşeysiz üremenin farkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Eşeyli ve eşeysiz üremenin farkları
  Eşeyli ve eşeysiz üremenin farkları  EŞEYSİZ ÜREME İlkel yapılı canlılarda görülür. Tek bir ata canlının faaliyetiyle gerçekleşir. Üremenin temelinde mitoz bölünme bulunur. Oluşan yavru canlılar tamamen ana canlıya benzer canlılar arasında çeşitlilik bulunmaz.
  1. Bölünerek Çoğalma
  Bir hücreli canlılarda görülen en hızlı çoğalma biçimidir. Bakteriler, amip, öglena, paramesyum bu şekilde çoğalır.
  2. Tomurcuklanarak Çoğalma Ana canlıdan oluşan çıkıntıların zamanla gelişmesiyle yavru canlılar oluşur. Bu yavrular bağımsız ya da beraber yaşayabilir. Bira mayası, sünger, hidra ve mercanlarda görülür.
  3. Sporla Çoğalma
  Özel olarak üretilmiş tohum şeklindeki bir hücreli sporlarla sağlanır. Sporlar uygun şartları bulduklarında çimlenerek yeni bir canlıyı oluşturur. Çiçeksiz bitkiler, mantarlar ve sıtma etkeni olan plazmodyumda görülür.
  4. Rejenerasyonla Çoğalma
  Vücuttan kopan parçanın yenilenip gelişmesiyle yavru canlıların oluşmasıdır. Yassı solucan planarya, toprak solucanı ve deniz yıldızlarında görülür.
  5. Çelikle ve Yumruyla Çoğalma
  Bazı çiçekli bitkilerde gövde parçalarının toprakta filizlenmesi sonucu sağlanır. Söğüt, iğde, gül, üzüm, patates gibi bitkilerde görülür.
  EŞEYLİ ÜREME
  Gelişmiş yapılı olan canlılarda görülür. İki farklı atanın katkısıyla gerçekleşir. Cinsiyet faktörü kullanılır. Atalardan birisi erkek ve diğeride dişi cinsiyetinde olur. Üremenin temelinde mayoz bölünme ve döllenme olayları bulunur. Oluşan yavrular birbirinden ve ata canlılardan farklı karakterlerde olurlar.
  Eşeyli çoğalma sonucu oluşan bireylerde çeşitlilik bulunduğu için çevre şartlarına uyma yenetekleri çok yüksektir. Daha çok çiçekli bitki, hayvan ve insanlarda görülür. Eşeyli üremede 3 temel mekanizma vardır.

 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Eşeysiz üreme ilkel yapılı canlılarda görülür, ve bunlarda oluşan yavru canlılar tamamen ana canlıya benzerler ve canlılar arasında çeşitlilik bulunmaz. Eşeyli üremede ise, çok hücreli canlıların gelişmesinde bu canlıların birleşmesi sonucu oluşurlar.
+ Yorum Gönder