+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Yararlı Linkler Forumunda İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır
  Aslında ikametgah adresini değiştirmek, e-devlet uygulamasına geçildikten sonra çok daha kolaylaştı ve artık muhtarlıkla falan uğraşmıyorsunuz.

  İlk olarak ikametgahınızı değiştirmeden önce yeni evinizdeki faturaları kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bu şekilde bu adreste kaldığınızı kanıtlamış oluyorsunuz. Daha sonrasında ise üzerinize olan bir fatura ( doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, telefon veya internet faturası) veya abonelik sözlemesi, kira sözleşmesi ve nüfus cüzdanınız ile taşındığınız evin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Bu belgelerin fotokopileri alındıktan sonra size hemen orada yeni ikametgah adresinizi içeren ikametgah belgesini veriyorlar. Bu işlemler eğer sıra yoksa 5 dk’nızı almıyor.

  Üzerine herhangi bir fatura olmayan ailenin diğer bireyleri ise o adreste ikametgah kaydı yaptıran kişiyle birlikte nüfus dairesine gitmek zorundalar. Burada bir dilekçe ile ilgili kişinin aynı adreste ikametgah ettiğini onaylıyorum tarzında beyanda bulunuyorsunuz. Ve işlem bitiyor. 2. Ziyaretçi

  değişikliği kaç gün içinde almamız gerekiyor ve cezası varmıdır?
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  İkametgah değişikliği 20 gün içinde bildirilmeli


  Ülkemizde 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayımından sonra kişi beyan esasına göre yürütülen nüfus hareketlerinde tayin, atama, taşınma vb. gibi sebeplerden meydana gelen ikamet değişikliklerinin yasal süre olan 20 gün içerisinde İlçe Nüfus Müdürlüğü?ne bildirilmesi gerekiyor.

  Edinilen bilgiye göre beyanlarını ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bildirmeyenlerin 329 TL, adreslerini yanlış bildirenlerin 660 TL para cezası ile cezalandıracağını belirten yetkililer ikamet değişikliği yapan vatandaşların adres beyanlarını yaptırmaları konusunda uyardı. İlçemizde yaşayan vatandaşların bu konuda mağdur olmamaları için belediyemiz tarafından evlere uyarı broşürleri dağıtıldı. Belediye gelirlerinin artması için de önem arz eden adres beyanıyla vatandaşlar aile hekimliği, okul, muhtarlık ve diğer kamu hizmetleri haklarından sorunsuz yararlanabilecek. Tayin, atanma, taşınma vb. gibi sebeplerden dolayı yapılan ikamet değişikliği sonrasında vatandaşların su, elektrik, sanjet faturaları gibi adreslerini doğru gösteren belgelerle ilçe nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırması gerekiyor.
  Ayrıca ikamet değişikliği yapan vatandaşlar belediyemiz numarataj servisinden ve muhtarlıklardan bilgi alabilecek.

 4. Ziyaretçi
  Ben 4 senedir istanbulda öğrenci olarak yaşıyorum ikametgahımı iş sebebiyle istanbula almak zorundayım bu cezadan bende sorumlumuyum yoksa ikametgahı aldıktan sonraki 20 gün içerisnde bildirmezsemmi ceza alırım?

+ Yorum Gönder


ikametgah değişikliği,  ikametgah değişikliği nasıl yapılır,  ikametgah değiştirme,  ikamet değişikliği,  adres değişikliği nasıl yapılır,  ikamet değişikliği nasıl yapılır