+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları

  Yeni Türk alfabesinin ilk biçimlerini kendisine götürdüğüm zaman, komisyonun en aşağı beş yıllık bir geçiş dönemi düşündüğünü söylemiştim

  Dikkatle dinledikten sonra bir daha sordu:

  -Demek beş yıl düşündünüz! dedi.

  -Evet! dedim.

  -Üç ay! dedi.

  Donakaldım,

  üç ay!

  Üç ay içinde bütün memleket yayını “Türk Harfleri” ile değişecekti.

  İlave etti:

  “Ya üç ayda uygulayabiliriz, yahut hiç uygulayamayız. Sizin Arap harflerine bırakacağınız sütunlar yok mu, onların adedi bire de inse, herkes yalnız o sütunu okur ve beş yıl sonra, tıpkı yarın başlar gibi başlamaya zorunlu kılarız. Hele arada bir buhran, bir savaş çıkarsa attığımız adımları da geri alırız.” Falih Rıfkı ATAY
  Cevap: atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları frmacil sayfa 2iki Cevap: atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları

 2. Ziyaretçi
  İngiliz kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyarete geldiği zaman, Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce:

  “Bana İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, onu bilen birisini yahut bir aşçı bulunuz!” dedi.

  Ve nihayet bu sofra merasimini bilen bir zattan öğrenerek sofrayı o şekilde düzene koydular Akşam kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. Atatürk’e dönerek:

  “Sizi tebrik eder ve teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de zannettim” diyerek memnuniyetini bildirdi.

  Sofraya hep Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat Atatürk Kral’a dönerek:

  “Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim!” dedi. Bütün sofradakiler Atatürk’ün zekasına hayran oldular. Atatürk garsona da “vazifene devam et” emrini verdi. (Enver Behram Şapolyo)
 3. Ziyaretçi
  İstanbul’un işgal günleri; Başta General Harrington olmak üzere bir kısım işgal kumandanları Pera Palas Salonu’nun bir köşesinde otururlar. Mustafa Kemal nedense dikkatlerini çeker. Kim olduğunu soruştururlar. “Mustafa Kemal” denir. Onlar için Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı’nın en ünlü şahsiyetlerinden biridir. Yabancı dillerde Çanakkale Harpleri’nden bahseden ve daima Mustafa Kemal’in isminde düğümlenen kitaplar, yazılar, o zaman bile bir kitaplığı doldururdu. Kendisine haber göndererek masalarına davet ederler. Ama Mustafa Kemal’in cevabı hem nazik, hem kesindir:

  - Burada ev sahibi olan biziz. Kendileri misafirdirler. Onların bu masaya gelmeleri gerekir.
 4. Ziyaretçi
  Atatürk İzmir’in kurtuluşunda halkın coşkun gösterileri arasında kalacağı evin önüne gelince, kapının önüne serilmiş bayrağı görünce durdu, Bu ipekten kocaman bir Yunan bayrağı idi. Üzerine basılarak geçilecek bir yol halısı gibi serilmişti. Kapıdaki kalabalık halk yalvarıyordu:

  - Buyurunuz, geçiniz. Bizim öcümüzü alınız! Yunan Kralı, bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz lütfedin. Bu karşılıkla o lekeyi silin! Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizin evinizdir. Bu hak sizindir.

  Atatürk, o yerde serili bayrağın önünde, bulunduğu noktada kaldı. Çevresindekilere tatlılıkla baktı.

  - O, geçmişse hata etmiş. Bir ulusun bağımsızlık simgesi olan bayrak çiğnenmez. Ben onun yanlışını tekrar edemem.

  Bayrağı yerden kaldırttı, bembeyaz mermerlere basarak içeri girdi

 5. Ziyaretçi
  Dünyanın en büyük uluslararası topluluğuna Türkiye’nin katılması için yapılan öneri karşısında gazi Mustafa Kemal şöyle dedi:

  ‘Başvurmayı düşünmüyoruz, fakat davet ederlerse katılırız’.

  Topluluk, ‘Başvurma zorunluluğu’nu uygulamaktan ilk kez vazgeçti ve 43 üyenin oybirliğiyle, Türkiye’nin topluluğa davet edilmesine karar verdi.

  Bu davet üzerine Türkiye , Milletler Cemiyeti’ne katılmayı kabul etti. Yıl 1932 idi.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları,  atatürkün fikir hayatı ile ilgili anısı,  atatürkün fikir hayatıyla ilgili anıları,  atatürkün fikir hayatı anıları,  atatürkün fikir hayatı ile ilgili anılar