+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Ünlü türk heykeltraşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Cevap: ünlü türk heykeltraşlar

  Hülya Vurnal İkizgül
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Hülya Vurnal İkizgül (d. 1966, İstanbul), mozaik sanatçısı.

  İstanbul Bahçelievler Lisesi’ni (1985) ardından, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni (1990) bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans yaptı. Duvar Resmi Atölyesi’nde Mustafa Pilevneli ile çalıştı.

  13 - 29 Ekim 1992’de Ayasofya Müzesi Ali Sami Boyer Galerisi’nde Mozaik Resim ve Heykel Sergisi açtı. “Mozaik Sanatı ve Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu Mozaikleri” adlı bilimsel araştırmasını tamamladı.


  Hülya İkizgül, atölyesindeÇeşitli renk ve boyutlardaki yüzlerce taşı bir araya getirerek çok renkli mozaikler yapıyor. Antikçağ'dan günümüze uzanan, düşlerden kurulu bir dünyada yaşıyormuş duygusu yaratmak amacıyla şiir ve müzik eşliğinde sunulan mozaik panolarıyla mozaik ve heykel alanında olduğu kadar, şiir ve müzik alanında da kendini ifade etmektedir.

  01 - 31 Ekim 1994 tarihleri arasında Fransa’nın Marsilya kentinde Istres Arkeoloji Müzesi’nde Çağdaş Mozaik Sanatını temsilen konuk sanatçı olarak Mozaik, Resim ve Heykel Sergisi açtı. 3 adet mozaik beton heykeli Istres Arkeoloji Müzesi’ne alındı. Aynı yıl Akdeniz Türk-Fransız Dostluk Derneği ödülü aldı. 2 - 23 Mart 1996 tarihleri arasında İstanbul Vakko Beyoğlu Sanat Galerisi’nde Mozaik Resim Sergisi açtı. Aynı yıl mozaik resimlerini 10 – 31 Mayıs tarihleri arasında Ankara Vakko Sanat Galerisi’nde sergiledi. 15 Mayıs 1997’de Marmaris Robinson Select Club Maris’in düzenlediği Türk Sanat ve Kültürü’nün oluşturduğu “Atölye Günleri” etkinliklerinin ilk konuğu olarak, uygulamalı atölye çalışmalarıyla birlikte 15 günlük sergisini gerçekleştirdi. 16 Ekim – 3 Kasım 2002’de Darphane-i Amire'de Mozaik Resim ve Heykel Sergisi açtı.

  Musée d’Archéologie d’Istres (Marsilya, Fransa) ve Balıkesir Devrim Erbil Sanat Müzesi’nde eserleri bulunmaktadır
  Cevap: ünlü türk heykeltraşlar sayfa üç frmacil 3 Cevap: ünlü türk heykeltraşlar

 2. Mineli
  Devamlı Üye
  Haluk Tezonar (d. 1942 - ö. 1995) Türk heykeltıraş. En çok Atatürk Anıtı yapan heykeltıraşlar arasında yer alır.

  1942 yılında Çorlu’da doğdu. Ortaöğrenimi sırasında müzikle ilgilendi ve bir süre İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yaylı Sazlar Bölümü’nde kontrbas eğitimi aldı. İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda seramik eğitimi gördü. Okulun hocalarından heykeltıraş Hakkı Karayiğitoğlu, kendisini heykel çalışmalarına yöneltti. 1965 yılında mezun olduğu okulunda asistan olarak çalıştı. Okulun, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne dönmesinden sonra da uzun yıllar öğretim üyeliğine devam etti. 1985 yılında heykel bölümü başkanlığına atandı. 31 Aralık 1995 günü hayatını kaybetti.

  Ödülleri [değiştir]
  1966 - Uluslar arası İstanbul Öğrenci Festivali
  1970 - Ankara Yapı ve Kredi Bankası heykel yarışmasında birincilik ödülü
  Bazı eserleri [değiştir]
  Kurtuluş Savaşı Anıtı (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Türk halkını temsil eden üçlü bir anıttı; genç bir milis, kucağında çocuğu ile genç bir kadın ve yaşlı bir erkek Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekün mücadeleyi simgeler.
  Şehit Baba ve Oğul Anıtı (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Şehit babasını kucaklayan bir oğlu gösterir. Kaidesinde hikâyesi anlatılan Çetmeli Kara Ali Çavuş ile oğlu Mehmet Onbaşı tasvir edilmektedir.
  Atatürk Anıtı (Yalova). Yalova Cumhuriyet Meydanı'na 1971 yılında dikilmiştir. Heykel, yerine yeni bir anıt yapılması üzerine 2000 yılında Atatürk Ağaç Müzesi'ne taşınmıştır.
  Atatürk Anıtı (Kayseri). Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan bronz Atatürk heykelidir. 1983-1984 yılları arasında yapılmıştır. Atatükr at üzerinde pelerinli ve resmi üniformalı resmedilmiştir.
  Sakarya Şehitleri Anıtı. Polatlı ilçesinde Şehitlerkaşı Tepesi'nde yer alır. 1972 yılında yapılmıştır. 420 dik basamakla girilen anıt, sonu belirsiz zorlu günlerden düzlüğe çıkmayı ifade eder. Basamakalrın bittiği noktada topyekun savaşan halkı simgeleyen üçlü bir heykel grubu ve daha sonra büst ve rölyeflerle savaşı anlatan müze bölümü yer alır.
  Cezayirli Hasan Paşa Anıtı. Çeşme Kalesi önünde yer alır. 1974 yılında yapılmıştır. Cezayirli Hasan Paşa, Evcilleştirdiği aslanı ile birlikte tasvir edilmiştir.

 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Hakkır Karayiğitoğlu (1926 - 2007), Türk heykeltıraş.

  1926 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali yöresinde çiftçi çocuğu olarak doğdu. 1933 yılında ailesi Türkiye'ye göç etti ve Tekirdağ'a yerleşti. Resme ilgisi ilkokul yıllarında başladı. Ortaöğrenimini Tekirdağ'da tamamladı.

  1941 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin resim bölümüne girdiyse de maddi imkânsızlıklar yüzünden 10 gün sorna Tekirdağ'a geri dönmek zorunda kaldı ve vekil öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1942 yılı başında Ankara'da Halkevleri Sergisi'nde Tekirdağ Halkevi adına sergilenen resmi ile üçüncülük ödülü aldı. Aynı yıl Balıkesir Öğretmen Okulu'na girdi. Henüz öğretmen okulunda öğrenci iken yaptığı İsmet İnönü büstünün bir dökümünü Balıkesir Halkevi, bir diğerini ise Bigadiç kaymakamlığı satın almıştı. Bu başarı, yerel ve ulusal basında yer buldu.

  1947'de Edirne Öğretmen Okulu'nu, 1950'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümü'nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü'nün son sınıfında iken 11. Devlet Resim Heykel Sergisi'ne beş heykeli ile katıldı. Jüri tarafından bir heykeli satın alınmaya layık görüldü ve jürinin Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği rapor sonucu 1950'de heykel çalışmalarını geliştirmesi için Güzel Sanatlar Akademisi'ne tayin edildi, böylece lisansüstü heykel çalışmaları yapma olanağına kavuştu. 3 yıl sonra askerlik görevini yapmak için akademiden ayrıldı.

  Askerlik dönüşü Diyarbakır Lisesi, Diyarbakır Öğretmen Okulu, Kandilli Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi gibi okullarda resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptıktan sonra 1959 yılında Devlet Tatbik-i Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda seramik öğretmenliğine başladı. Bu okulda öğrencisi olan Tankut Öktem, Haluk Tezonar gibi sanatçıları heykele sanatına yönlendirmiştir. 1983 yılında okul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne dönüşünce heykel bölümünün ilk öğretim üyesi oldu. 1985 yılında profesör ünvanını aldı.

  İlk sergisini 1961 yılında İstanbul'da açtı. 1961-1962 yıllarında İtalyan Devlet Bursu'nu alarak Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel çalışmaları yaptı. İtalya'daki çalşmalarını 1962 yılında Roma Türk Haberler Merkezi'nde sergiledi. 1963 yılında Avrupa müzelerinde incelemeler yaptı. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda sergi açan sanatçının eserleri 1996 yılında ABD Güney Alabama, Mobil Kenti'nde eserleri sergilendiğinde müze tarihine 'yaşarken eserleri sergilenen ilk sanatçı' olmuş ve 'Ölümsüz Akdenizli' ünvanıyla onurlandırılmıştır. Sanatçı, 1993 yılında üniversitedeki görevinden emekli oldu.

  22 Ocak 2007'de İstanbul'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

  Bazı eserleri [değiştir]
  Barış Heykeli, İstanbul'da Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı önünde yer alır.
  Armoni, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde yer alan pişmiş topraktan 72 x 31 x 30 cm. boyutunda eseri
  Ahenk, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde yer alan alçıdan 90 x 24 x 17 cm boyutunda eseri
  Kitaplı Kadın Figürü, İstanbul REsim ve Heykel Müzesi 6. salonda yer alır.

 4. Mineli
  Devamlı Üye
  Ernur Tüzün, (d. 1938 Mersin - ö. 1986 Mersin) Türk heykeltıraş.

  İlk-orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamladıktan sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümünden 1968 yılında dereceyle mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla gönderildiği Paris-Ecole Nationale superieure des beaux arts'da ihtisasını tamamladı.

  1973 ve 1974 yıllarında sergi ve müzelerle ilgili İtalya'da yaptığı araştırmalarının ardından Türkiye'ye dönen Ernur Tüzün, kişisel atölyesinde çalışmalara devam etti. 1986 yılında araştırma ve çalışmaları için gittiği Mersin'de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

  Ödülleri [değiştir]
  Denizli Milli Mücadele Anıt Yarışması: 2.lik (1965)
  Akademi Portre yarışması: 1.lik (1966)
  A. Andiçen sanat ödülleri: 1.lik (1967)
  Akademi Rölief yarışması: Mansiyon (1967), Heykel.

 5. Mineli
  Devamlı Üye
  Burhan Alkar, (d. 1928, Filibe). Türk heykeltıraş.

  1951’de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1958’de aynı bölümün açtığı modelaj asistanlığı sınavını kazandı. 1960’da Paris’e gitti ve Julian Akademisi’nde Heykeltıraş Monsieur Mougene’in atölyesinde çalıştı. 1961-65 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Monsieur Leyque’in atölyesinde heykel ihtisası yaptı. 1965’de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde Modelaj öğretmenliğine başladı. 1977’de emekli oldu.

  Ödülleri [değiştir]
  Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu sene sonu konkurunda "Mansiyon" ve "Birincilik" Ödülleri (1961-65),
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Anfisi için Heykel Yarışması "Başarı" Ödülü (1968),
  Ankara Kızılay Gökdelen projesi için Heykel Yarışması "Üçüncülük" Ödülü (1968),
  Erzurum Aziziye Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1973),
  Ankara Sakarya Caddesi Yaya Bölgesi Heykel Yarışması "Barış Heykeli" ve "Atılım Heykeli" Ödül (1977),
  Atatürk Orman Çiftliği Tarımcı Atatürk Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1981),
  Ankara Seymenler Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1983),
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gençlik Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1986),
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Egemenlik Anıtı Yarışması "Mansiyon" (1987),
  Çukurova Üniversitesi Atatürk Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1988)
  Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Hasat Sonu Anıtı Yarışması "Birincilik" Ödülü (1989)

 6. Mineli
  Devamlı Üye
  Ali Teoman Germaner, (1934 - ) heykeltıraş. Aloş Germaner takma adıyla da bilinmektedir
  Hayatı [değiştir]
  1934 yılında İstanbul'da doğdu. 1949-1954 yılları arasında iDGSA Heykel Bölümü'nde Rudolf Belling, Zühtü Müridoğlu ve Ali Hadi Bara'nın atölyelerinde sanat öğrenimi gördü. 1960 yılında Fransız hükümetinin bursuyla Paris'e gitti. 1961-1965 yılları arasında École des Beaux-Arts'da bulundu. René Collamarini'nin atölyesinde heykel ve W. S. Hayter'in atölyesinde gravür çalıştı.

  1965 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1970 yılında doçent, 1976 yılında da Profesör oldu.

  Sanatı [değiştir]
  Ali Teoman Germaner'in ağaç ve bronz heykellerinde, gerçekdışı yaratıklar, doğaüstü varlıklar, fantastik biçimleme anlayışının ürünleri olarak karşımıza çıkar. Serbest türde, özgür biçimleme yönünde, çağdaş heykel sanatımıza yeni olanaklar yaratma amacı, bu yapıtları belirleyici temel etkendir. Heykellerinde başlıca 6 figür görülmektedir: insan, at, yılan, denizkabuğu, omurga ve buhurdan.

  Eserleri
  Kitapları
  Aloşnâme, YKB Sanat Yayıncılık, 1999 (Desen çalışmaları).
  Ödülleri [değiştir]
  29. Devlet Resim ve Heykel Sergisi 56456

 7. Mineli
  Devamlı Üye
  Ali Hadi Bara (1906-1971), ünlü Türk heykeltıraş. Eserleri ile Türk heykelciliğinde katı biçimciliğin aşılmasında etkili olmuş, yeni anlatım olanakları sunmuştur.

  Yaşamı [değiştir]
  9 Eylül 1906 günü Tahran'da doğdu. Babası Cafer Efendi, annesi Leh asıllı Bezmi Hanım'dır. Ağabeyi Mehmet Sadi'den sonra ailenin ikinci çocuğudur. Ailesi, o dört yaşındayken Türkiye'ye geldi. Küçük ahşap heykelcikler yapan babasından heykel ile ilgili ilk izlenimlerini aldı. Anne ve babasının farklı kültürlere mensup olması onun hem doğu, hem batı kültürünü tanımasında ve sanatçı kişiliğinin gelişmesinde etkili oldu.

  İlkokuldan sonra yazıldığı Saint Joseph Fransız Lisesi'nde Fransız kültürü ile tanıştı. Fikret Mualla, Turgut Zaim gibi geleceğin önemli sanatçılarıyla arkadaşlık kurdu. Resim sevgisi nedeniyle 1923 yılında St. Joseph'den ayrılıp Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kaydoldu ama ailesinin ekonomik koşullarının bozullması nedeniyle bir ay sonra okulu bırakarak Fransızların işlettiği demiryollarında memurluğa başladı. 2 yıl sürdürdüğü bu görevi sırasında sanat eğitimine dönebilmek için fırsat kolladı ve sonunda yeniden sınavları kazanarak kaydolduğu okulundan 1927 yılında mezun oldu.

  Mezuniyetinin ardından üç yıllık yurtdışı bursu kazanarak Bedia Hanım ile birlikte Paris'e gitti. Çift, okuldan tanışmakta idi ve Paris'e gitmeden önce evlenmişlerdi. Ali Hadi, Paris'teki Julian Akademisi’nde Henri Bouchard’ın öğrencisi oldu. Ayrıca Charles Despiau’dan özel dersler aldı, ünlü sanatçı Aristide Malilol'un yanında çalıştı. İlk yaptılarında Bouchard'dan ziyade Despiau ve Maliol'un etkileri görüldü. Bu etkinin hissedildiği ve 1929'da Paris'te Sonbahar Sergisi'nde yer alan "Havva Figürü", önemli bir anıtsal yapıtıdır. Havva, günümüzde İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ndedir. Sanatçının bilinen ilk heykeli olan 1928'de Paris Sonbahar Sergisinde sergilediği Bedia'nın Başı ise günümüzde kayıptır.

  Ali Hadi, yurda döndüğünde Güzel Sanatlar Akademisi'ne kütüphane memuru ve asistan olarak girdi (1930). Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'ne katılarak bazı sergilerinde yer aldı. 1933'te akademideki modelaj atölyesinin başına getirildi. Soyadı kanunu çıktığında "Bara" soyadını aldı (1934). İlk anıt eseri olan Adana Anıtı'nın açılışı 1935’te gerçekleşti, 1937'de askerliğini yaparken komutanının görevlendirmesi ile İstanbul Harbiye’deki Harbiye Atatürk Anıtı'nı gerçekleştirdi.

  1941 - 1943 yılları arasında Zühtü Müridoğlu ile birlikte yaptıkları İstanbul Beşiktaş'taki Barbaros Anıtı klâsik heykel geleneğinin ilgi çekici örneklerindendir. Kaide üzerindeki kabartmaları Müridoğlu, figürleri Ali Hadi Bara yapmıştır. Ali Hadi, 1943 yılında ikinci kez askere alınarak Sarıkamış'a gitti. Askere alınma ve bütçe konusundaki sıkıntılar nedeniyle anıtın açılışı 25 Mart 1944 tarihinde onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

  Sanatçı, 1946-1947 yıllarında Caddebostan Plajyolu'nda kendi atölye- evini tamamlayarak oraya yerleşti. Bu atölyeye geçtikten sonraki dönemde soyut sanatla ilgilendi ve 'soyuta geçiş' dönemini yaşadı. 1949 yılında yaz tatlini geçirmek ve sanattaki gelişmeleri takip etmek için Paris'e gittiğinde Paris'te öğrenim görmekte olan öğrencisi İlhan Koman, ilgisini yeni soyut sanat eserlerine çekmişti. Oradaki izlenimlerininin etkisiyle yurda döndükten sonra figüratif çalışmalardan uzaklaştı, soyut anlayışta eserler vermeye başladı. Feza Çağı adlı yapıtı, bu dönemdeki önemli yaptılarındandır.

  1950 yılında tekrar Akademi'de göreve başlayan Ali Hadi Bara, ikiye ayrılan heykel atölyelerinden birisinin başına Zühtü Müridoğlu ile birlikte getirildi. 1951-1953 yılları arasında Anıtkabir çalışmalarına katkıda bulundu.

  İlk demir heykellerini üretmeye 1954 yılında başladı. Akademide bir metal atölyesi kurulmasını sağladı. Kuramsal çalışmalara yoğunlaşarak İlhan Koman ve mimar Tarık Carım ile beraber Türk Grup Espas adıyla bir topluluk oluşturdu. Grup, Fransa'daki Groupe Espace adlı topluluğun düşüncelerine paralel olarak plastik sanatların sentezi konusu üzerinde durmaktaydı. 1956-1957 yıllarında Plajyolu'ndaki atölyesinden ayrılıp Kandilli'de, kayıkhanesini atölye olarak kullandığı bir yalıya taşındı. Bu atölye-evin plastik sanatların sentezi düşüncesi doğrultusunda yenilenmesi fikri uygulanamadı.

  Sürekli uluslararası sergilere ve bienallere katılan sanatçını 1957 yılında 4. Sao Paolo binealine katılan eserleri büyük beğeni kazandı ancak birincilik ödülünü politik nedenlerle alamaması, kariyerindeki ilgi çekici bir gelişme idi. Kararı protesto eden Brezilyalı ve Uruguaylı sanatçılar, Bara'ya sanat çalışmalarından ötürü takdirlerini bildiren bir yazı sunmuşlardır.

  1960'lı yılların ikinci yarısında demir levhalarla çalışmayı bıraktı, yeni arayışlara yöneldi ve organik formları inceledi. Uzayda yapılan keşifler onun koni, küre gibi yalın geometrik biçimlerle yaptığı çalışmalara esin verdi.

  1970 yılında üst üste iki kez felç geçiren sanatçı, 30 Ağustos 1971 günü İstanbul'da hayatını kaybetti.

  Bazı eserleri [değiştir]
  1932- Atatürk büstü ve Tevfik Fikret büstü
  1933- Mareşal Fevzi Çakmak büstü
  1933 - 1935 - Adana Anıtı
  1936 - Gemlik Atatürk Heykeli, ikinci bir Atatürk büstü ve Ahmet Rasim büstü
  1937- Harbiye Anıtı
  1937- Tors
  1938- Nazilli Atatürk Heykeli (Zühtü Müridoğlu ile)
  1939- Atatürk başı
  1941 - 1943 Barbaros Anıtı ( Zühtü Müridoğlu ile)
  1945-1946 - Berin Timuçin Başı, Güzin Bara Başı, Zonguldak Atlı Atatürk Anıtı ve Atlı İnönü Anıtı
  1952- Boşlukta Sürekli Biçim, Değişebilir Heykel, Tektonik, Boş-Dolu
  1956- 28. Venedik Bienali'ne katılan iki demir heykel
  1957 - 4. Sao Paolo Bineali
  1961 - 6. Sao Paolo Bienali, Paris Rodin Müzesi 2. Çağdaş Uluslararası Heykel Sergisi
  1966 - Paris Rodin Müzesi'nin Uluslararası Heykel Sergisi
  Organik Form
  Kompozisyon
  Feza Çağı
  Koni

 8. Mineli
  Devamlı Üye
  Tankut Öktem
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara

  Tankut ÖktemProf. Dr. Tankut Öktem (1940, Konya - 5 Aralık 2007, İstanbul), Türk heykeltıraş.

  Anıtsal heykelleri ile tanınan sanatçının en tanınmış eserleri arasında Ankara Kara Harp Okulu'nda üzerinde 700 figürün bulunduğu Harbiyeli Şehitler Anıtı, Manisa'daki 63 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek anıtları arasında yer alan Kuva-i Milliyet Anıtı yer alır. Türkiye'deki pek çok il meydanındaki Cumhuriyet Anıtları, Tankut Öktem'in eserindir. 1999 yılında "Devlet Sanatçısı" ünvanını almıştır.

  Yaşamı [değiştir]
  1940 yılında Konya’da doğdu. Çocukluğu Edirne ve Muş'ta geçti. Veteriner olan annesinin onu sanata teşvik etmesiyle 2 yaşında resim yapmaya, 3 yaşında heykele başladı. İlk ve orta öğrenimini Edirne'de tamamladı ve Orta kısmını bitirdiği Edirne Lisesi'nde öğrenimine devam etti. Ailesiyle beraber İstanbul'a yerleşerek Lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Lise son sınıfa geçtiği sene Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun Seramik bölümüne kayıt yaptırdı. Hocası heykeltıraş Hakkı Karayiğitoğlu'nun etkisi ile heykeltıraşlığa yöneldi. Bu okulun 3. sınıfında iken Dünya Genç Heykeltıraşlar Yarışması'nda birincilik ödülü aldı. 1962 yılında Almanya’da Shone Wald Porselen Fabrik’de stajlarını tamamladı. 1965 yılında bitirdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (İDTGSYO) seramik bölümüne bir yıl sonra asistan seçildi ve 1970 yılında öğretim üyeliğine geçti.

  1974-1975 yılları arasında seramik bölüm başkanlığı, 1980-1982 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğü yaptı. 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatların Marmara Üniversitesi oluşundan sonra heykel bölümünü kurdu ve ilk başkanı oldu. 1986’dan bu yana profesör olarak öğretim üyeliğini sürdüren Prof. Dr. Tankut ÖKTEM, 1993-1996 yılları arasında seramik-cam bölümü başkanlığını, 1999’a kadar fakülte senatörlüğünü ve YÖK Sanat Milli Komitesi Marmara Üniversitesi Temsilciliğini yapmıştır. Pek çok eseri ve ödülü bulunan Prof. ÖKTEM 1999 yılında devlet sanatçısı seçilmiştir.


  1973 yılına kadar modern heykeller yapan, yetmişli yıllarda para kazanmak amacıyla figüratif çalışmalara başlayan sanatçı, 1973 yılından itibaren çok figürlü anıtlar yapmaya yöneldi. Anıtlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Milli Mücadele yıllarını konu edinmiştir. Çok sayıda Atatürk anıtı yapan Öktem, eserlerinde Atatürk'ü bir kaidenin üzerinde yalnız göstermektense yarattığı toplumla göstermeyi tercih etmiştir.

  5 Aralık 2007'de İstanbul'da geçirdiği trafik kazasında hayata veda etti.

  Tankut Öktem, kostüm tasarımcısı ve manken Oylum Öktem Işözen'in babasıdır. Bursa'nın Gemlik İlçesi'ne bağlı Küçük Kumla Beldesi'ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Tankut Öktem, yine kendisi gibi bir trafik kazasında ölen Rockçı ve dizi yıldızı Barış Akarsu'nun heykelini yapmaktaydı. Bu heykel, Amasra halkının sembolü olan Barış Akarsu'nun elinde gitarla boydan boya şekli olacaktı.


  Sanatçı bir eserinin önünde Bazı Eserleri [değiştir]
  Atatürk ve Harbiyeli Anıtı. Ankara’da Harp Okulu önündeki anıttır. 1981-1988 yılları arasında yapılmıştır. 6 metre genişliğinde, 24 metre yüksekliğindedir. Yapıldığı dönemde Türkiye’nin en büyük, dünyanın 5. büyük anıtı olmuştur. Times dergisine kapak olmuş bir yapıttır.
  Harbiyeli Şehitler Anıtı. Ankara’da, Kara Harp Okulu Şehitliği’nde yer alır. 1995-1997 yılları arasında yapılmıştır. Kara Harp Okulu’ndan mezun şehit subayların anısına dikilmiştir.
  Kuvay-ı Milliye ve Atatürk Anıtı . Manisa’da yer alır. Manisa Valiliği tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük anıtıdır (Sıralamadaki yeri, Rio’daki İsa heykeli ve New York’taki Özgürlük Anıtı’ndan sonradır). 3 yılda tamamlanan heykel 65 metre yüksekliğinde bir kaide üzerindedir. Atatürk’ün 7 metreden yapılan yüzü ile ellerinde zeytin dalı tutan biri zeybek kıyafetli, diğeri çağdaş Türk kadınını temsil eden iki genç var. Uzaktan bakıldığında fonda Türk bayrağı görülür.
  Amasya Tamimi Anıtı. 1981 yılında yaptırıldı. Atatürk’ün sağında ve solunda Vaiz Abdurrahman Kamil Efendi ile Müftü Hacı Hafız Efendi yer alır.
  Zonguldak Maden İşçileri Anıtı,. Zonguldak şehir merkezinde yer alır. 1986 yılında Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından yaptırılmıştır.
  Kastamonu Türk Kadınları Anıtı. Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda yer alır. 1990 yılında yaptırılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundaki mücadeleyi tanımlayan heykel grubu ile Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonulu kadınların İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla silah ve malzeme taşımalarını simgeleyen anıt bulunmaktadır.
  Balkan Savaşı Anıtı. 2005 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine dikilmiştir.. 4 metre yüksekliğinde 24 metre genişliğindeki anıt Türk ulusunun Başkan Savaşı sırasında ve sonrasında yaşadıklarını anlatan 5 bloktan oluşur.
  Magosa Büyük Özgürlük Anıtı. Kıbrıs’ın Gazimagosa şehrinin girişinde yer alır. 1980 yılında tamamlanmıştır. En üstte Atatürk başı yer alır. Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı sırasında hayatını kaybeden askerleri simgeleyen bir anıttır.
  Atatürk – İnönü – Fevzi Çakmak Anıtı. Dumlupınar’da Kurtuluş Savaşı Şehitliği’nde yer alır.
  Nazım Hikmet Heykeli. İzmir Kültürpark’a dikilmiş bronz heykeldir. 2002 yılında yaptırılmıştır. Kaidesiyle birlikte 6,5 metre yüksekliğindeki bronz heykel, şairi ünlü paltosuyla yürürken tasvir eder.
  Uğur Mumcu Anıtı. İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alır. 1996 yılında Cumhuriyetçi Halk partisi, Şişli İlçe başkanlığı ve dönemin Beşiktaş Belediye Başkanı tarafından yaptırılmıştır. Tasarımı Mimar Erhan İşözen’e aittir. Üç yüzlü kaide üzerinde üç yöne bakan bronz Uğur Mumcu'nun bir yüzünde karakteristik şapkalı büstü diğer yüzünde ise Ugur Mumcu'nun değişik portre büstleri vardır.
  Yaralı Asker Anıtı.Çanakkale Şehitliği’nde yer alır.
  Piyade Atatürk Anıtı. İstanbul’un Tuzla ilçesindeki Piyade Okulu’nda yer alır.Kasım 2006’da açılışı yapılmıştır.
  Kırkpınar Heykeli.Edirne Belediyesi'nin 1973 yılında açtığı yarışmada birincilik kazanan ve dört pehlivanın güç gösterisini anlatan heykel Edirne Bedesten Çarşısının önünde bulunan parkta sergilenmektedir.
  Denizkızı Heykeli. Muğla’nın Gökova ilçesinde Okluk Koyu’nda yer alır. Gezgin Sadun Boro tarafından yaptırılmıştır.
  Kangal Köpeği Heykeli. 2004 yılında Sivas’ın Kangal ilçesi girişine dikilmiştir.
  Atatürk heykeli (Bodrum). Bodrum Belediyesi tarafından yaptırılan ve 23 Nisan 2007’de açılışı gerçekleşen heykelde şaha kalkmış bir at üzerinde zeytin dalı tutan Atatürk tasvir edilir
  Sevgi Anıtı (Seul) Seul kentinde Kore Açık Hava Kültür Merkezi önünde bulunur. 1988 yılında Seul Olimpiyatları sırasında düzenlenen sanat olimpiyatına sırasında yapılmış ve başarılı bulunarak şehre dikilmiştir. Öktem bu eseri ile para ödülü ve devlet şeref madalyası aldığı gibi Kore’de vatandaşlık statüsü kazanmıştır
  Barış Akarsu Heykeli: 29 Haziran 2008 tarihinde Bartın Amasra'da Barış Akarsu anısına dikilmiştir
  Atatürk ve Gençler Heykeli:Eylül 2009 tarihinde İstanbul Maltepe E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesi bahçesine dikilmiştir

 9. Ziyaretçi
  4.sınıfım böyle bilgiler çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci 123


türk heykeltraşlar,  ünlü türk heykeltraşlar,  isa behzat hayatı ve eserleri,  isa behzat heykeltraş,  türkiyenin ünlü heykeltıraşları,  isa behzat eserleri