+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Memlük köyü ankara şifa kapısı olarak bilinen türbe hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Memlük köyü ankara şifa kapısı olarak bilinen türbe hakkında bilgi
  memlük köyünde bulunan ve şifa kapısı olarak bilinen türbe hakkında bilgi 2. HARBİKIZ
  Moderator

  memlük köyünde bulunan ve şifa kapısı olarak bilinen türbe hakkında bilgi

  abal-baba-t-rbesi.jpg

  Ankara memlikte olan bir türbe bilgisi buldum umarım budur aradığınız
  Abalı Baba Türbesi:
  Türkiye’nin neredeyse her köyünde “Horasan eri” olarak anılan “Allah dostları”nın kabirleri veya adına yapılmış türbeleri vardır. Bu ulu kişilere “gazi”, “derviş”, “dede”, “baba”, “seydâ”, “velî”, “şah”, “şeyh”, “ermiş”, “seydî”, “sultan” ve “seyyid” gibi ünvanlar verilir ve dualar bu kutlu kişilerin makamlarında yapılır. Allah rızası için kurbanlar bu makamlarda kesilir. Hasta olanlar, muradı olanlar, bu makamları ziyaret ederek bu ulu kişilerin ruhaniyetlerinden istimdat umarlar.
  Memlik mahallesinde bulunan Abalı Baba Türbeside, psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler tarafından sıkça ziyaret edilir. Anadolu’da yaygın olan “ocak tedavi” merkezidir. Halk arasında “Abalı Baba” olarak bilinen gönül dostu hakkında kaynaklarda bir bilgiye ulaşamadık. Sözlü rivayetlere göre Hacı Bayram-ı Veli hazretleri ile çağdaş gösterilir ve hakkında bazı menkıbeler anlatılır.
  Osmanlı belgelerinde ise Memlük köyünde “Kemal Hacı” zaviyesi kaydı bulunmaktadır. Bu zaviyenin adı bazı kayıtlarda da “Hacı Baba” zaviyesi olarak geçmektedir. Kanaatimizce “Abalı Baba” türbesi olarak bilinen yapının, “Kemal Hacı” zaviyesinin yeri olması muhtemeldir.
+ Yorum Gönder


memlik türbesi,  abalı dede,  memlik türbesi nerede,  memlük türbesi ankara,  memlik türbesi adresi,  ankara memlik türbesi