+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Matbaacılıkta meslek hastalıkları nelerdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Matbaacılıkta meslek hastalıkları nelerdır
  Arkadaşlar bana matbaacılıktaki meslek hastalıkları nelerdir sizce sizlerin eğer yorumları varsa lütfen alabilir miyim? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Toz Hastalıkları

  Toz Hastalıkları.jpg


  Havadaki tozlardan ileri gelen akciğer ve boğaz hastalıkları, 17. yüzyılda saptanan ilk meslek hastalıkları grubudur. Tozlu yerlerde çalışanların aldığı her solukta, havada yüzen toz parçacıkları da doğal olarak ağızdan ve burundan içeri girer. İnsan öksürdükçe, akciğerlerindeki bir miktar tozu dışarı atabilir. Ama aylarca, yıllarca tozlu ortamda kalınırsa yavaş yavaş akciğerlerde biriken tozlar zatür-ree, bronşit ve verem gibi akciğer hastalıkları-na yakalanma olasılığını artırır.Ayrıca bu parçacıklar, tozun niteliğine bağ-lı olarak, doğrudan doğruya kendilerine özgü birtakım hastalıklara yol açabilir. Bu tip hastalıkların en bilinen örneklerinden biri, özellikle kömür işçilerinde görülen pnömokonyozdur. Akciğerlerde biriken kömür toz-ları nedeniyle hasta soluk darlığı çeker, hırıltı-lı soluk alır ve sık sık öksürür. Asbest işçilerinde de buna benzer belirtiler gösteren asbestoz hastalığı görülür. Üstelik bu kişiler-de, solunumla alınan asbest parçacıklarına bağlı olarak yıllar sonra akciğer kanseri orta-ya çıkabilir.
  Taş ocağı işçilerinde, taş yontucularda ve buna benzer işkollarında çalışanlarda görülen silikoz hastalığı ile küflenmiş saman ve tahıl-larda gelişen bir mantar türünün sporlarının akciğerlere yerleşmesinden ileri gelen çiftçi pnömokonyozu da oldukça sık görülen toz hastalıklarıdır. Kurumuş kuş gübrelerinden kalkan tozların solunması da çiftçi pnömokonyozuna benzer bir hastalığa yol açar. Ama, kuşların ya da kümes hayvanlarının bakımıyla ilgili bir işte çalışmayanlar bu has-talığa yakalandığında, yasalarca bu bir meslek hastalığı sayılmaz.
  Aslında bir alerji hastalığı olan astım da bazı kişilerde meslek hastalığı olarak ortaya çıkabilir. Bu kişilerin akciğerle-ri, buharlaşarak çalıştıkları ortamın havasına karışan yağlıboya, tutkal, matbaa mürekkebi, mobilya cilası, lehim, biyolojik deterjanlar, platin cevherleri ve epoksi reçineler gibi bazı maddelere duyarlıdır. Sürekli bu maddelerle karşı karşıya kaldıkları için, hırıltılı ve tıkanır gibi soluk almalarına yol açan astım krizleri geçirirler.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  matbaada çalışanların yakalanabilecekleri rahatsizliklar; fazla gürültüye maruz kalmalarından dolayı duyma ile ilgili sıkıntı yasayabilirler, fazla toza maruz kalmalarından dolayı akciğer hastalıkları veya sinüzit dediğimiz baş agrısına sebep olan hastalığa yakalanabilirler ve buna baglı burun akıntıkları vesaire.
+ Yorum Gönder