+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Doğal afetler anlamı nedir doğal afet hangi ülkede var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğal afetler anlamı nedir doğal afet hangi ülkede var
  doğal afetler anlamı nedir doğal afet hangi ülkede var 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Doğal afetler dünyadaki bütün ülkelerde görülmektedir

  Doğal afet ya da tabii afet, en geniş anlamı ile insanlara zarar veren olaylara denir. Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir. Bazı afetlerin yeryüzünün nerelerinde daha çok olduğu bilinmektedir. Örneğin deprem, heyelan, çığ, sel, don ve bazı afetlerin sonuçları depremde olduğu gibi doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklıkta olduğu gibi bazılarının sonuçları ise uzun bir zaman sonra ve dolaylı olarak görülür.


  doğal afetler.jpg


  Jeolojik kökenliler

  Bir yanardağ patlamasıBunlar doğrudan doğruya kaynağını yer kabuğu ya da yerin derinliklerinden alan doğal afetlerdir.

  Deprem
  Heyelan
  Yanardağ patlamaları
  Tsunami
  Çığ
  Meteorolojik kökenliler [değiştir]
  Atmosferdeki doğa olayları sonucunda meydana gelirler.

  Sel
  Çığ
  Fırtına
  Kuraklık
  Orman yangını
  İklim değişiklikleri
  Hortum

  Meteorolojik afetlerin oluşumunu hazırlayan temel etkenler atmosfer kökenli olmasına rağmen, bazılarında afetin oluştuğu yerin özellikleri de etkili olmaktadır. Sel, çığ ve sis buna örnek olarak verilebilir.
+ Yorum Gönder


çığ hangi ülkede olur,  heyelan en çok hangi ülkelerde görülür,  heyelan en çok hangi ülkede olur,  çığ en çok hangi ülkede görülür,  çığ en çok hangi ülkede olur,  çığ en çok hangi ülkelerde görülür