+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Ishak paşa sarayı nerede Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ishak paşa sarayı nerede
  ishak paşa saryı nerede 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İshak Paşa Sarayı

  shak-pa-a-saray-.jpg

  Ağrı Dağı'nın ve Doğu Bayazıt'ın yakınında, yalçın dağlar arasında tek başına duran bir saray vardır : İshakpaşa Sarayı.

  Bu yapı, sadece bir saray değildir. Türbesi, camii, surları, iç ve dış avluları, divanhaneleri, divan ve harem salonları, çeşitli koğuşları, tavlaları ile bir Bey Kalesidir. Bir şatodur.

  Uzaktan bakıldığı zaman, çevresinin tabii özellikleriyle tam bir uyum içinde olan muhteşem bir anıt olarak göz alir, hayranlık uyandırır.

  Türkistan, Selçuk ve Osmanlı minari özelliklerini birleştiren bir yapıdır. Camiinin kubbeleri Türkistan kubbeleri gibidir. Sarayı Topkapi Sarayı'nı andirir; kapıları Selçuk stilindedir.

  BUGÜNKÜ DURUMU

  Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı 1784 yılında yapılmiştır. O tarihlerde İshakpaşa Sancak Beyi idi. Beyliğin merkezi olan Sarayın harem dairesi iki katlı, diger bölmeler tek katlıydı. Bugün ikinci kat tamamen yıkılmış durumdadir. Bu muhteşem yapının kalıntıları, duvar, kapı ve tavanların son derece süslü olduğunu gösteriyor. Yapı, avluları saymazsak, 50 metre genişlikte ve 115 metre uzunlukta bir alanı kaplıyor. Eskiden bu sarayın olduğu yer bir yerleşim merkezi idi. Saray şehrin ortasında kalıyordu. Ova tarafında Doğu Bayazıt kasabasının evleri, diğer yönlerde camiler, başka yapılar ve mezarlık vardı. Bütün bunlar yıkılmış durumda. Ama araştırıcılar, ayrıntılardan soyutlanarak kendi sadeliği içinde kalan sarayın daha iyi ortaya çıktığını ve güçlü mimari etkisini daha iyi gösterdiğini söylüyorlar.
+ Yorum Gönder


ishak paşa sarayı nerede