+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Kültür ve dil ile ilgili deneme yazısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kültür ve dil ile ilgili deneme yazısı
  bu yazı bana vizelerim için gerekli bi yazıdır 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Dil ve Kültür arasındaki bağ
  Dil ve Kültür.jpg

  “Dil ve kültür nedir?” hakkında birçok yazı vardır.Araştırmaya kalkarsanız binlerce tanım bulabilirsiniz. Aslında tanım bulmaya gerek kalmaksızın düşündüğünüzde dil ve kültür hakkında söylenecek mutlaka birkaç sözünüz vardır. Benim de dil ve kültür tanımıyla ilgili olarak birkaç sözüm var. O halde paylaşayım.” Dil nedir?” sorusuna ilk vereceğim cevap duygu,düşünce ve isteklerin başkalarına aktarılmasını sağlayan araç olur. Tabii başka tanımlarda kurulabilir ama duygu,düşünce ve istediğin kullanılmadığı bir dil tanımı olamaz sanırım. Bir de diğer bir tanımı yapılması gereken “ kültür nedir?” sorusuna bir cevap arayalım. Benim aklıma kültür denince hep “ maddi ve manevi ortak değerler” gelir. Biraz kalıplaşmış bir söz olsa da kulağa hoş gelir. Hoş gelmesinin sebebi de 4 yıl boyunca lise kitaplarında gördüğüm kültür tanımları olsa gerek. Her neyse maddi ve manevi değerler deyince kültür aklımıza geliyor demiştik. O halde maddi ve manevi kültür öğelerini sıralayalım. Maddi kültür öğeleri; binalar,her türlü araç-gereçler,giysiler vb. Maddi deyince zaten direk aklımıza para ile ilgili bir şeyler geliyor. Manevi kültür öğeleri; inançlar,gelenekler,normlar,düşünce biçimleri vb dir. Size göre manevi kültür nasıl gelir bilmem ama manevi kültür bana maddi kültürden daha sosyal daha geniş gelir. Gerçi her ikisi de etkileşim halinde ilerler. Birinde gerçekleşen değişim diğerini de etkiler. Sanırım asıl sorusuna cevap aradığımız konuya geçiş yapmanın vakti geldi.
  “ Dil ile kültür arasında nasıl bir ilişki vardır?” diye soru sorulup düşündüğümüz zaman, her “ millet” adını taşıyan toplumun kendine ait bir dili vardır. Zaten millet olmanın şartlarından biri milletin ortak bir dile sahip olması değil midir? O zaman dilin millet olmadaki önemi büyüktür.
  Dil tanımı yaparken iletişim aracı olduğunu söyledik. Evet, iletişim aracıdır fakat dili sadece bir iletişim aracı olarak düşünmek yanlış olabilir. Söz konusu dilin birden fazla işlevi vardır; kültürün aynası,taşıyıcısı ve ifade vasıtası olması şeklinde sıralanabilir.
  Dil ve kültür bir toplumda gerçekleşir. Yani dil ve kültür toplumsal hayatın bir ürünüdür. Dil sayesinde geçmiş ve gelecek bizim için gerçek haline gelir. Bu da yazı diliyle aynı zamanda kültür diliyle gerçekleşir. Dil ile kültür arasında böyle bir bağ varsa dilin ne kadar zengin olması kültürün de zengin olması gerektiğini göstermez mi ya da dilin fakir olması kültürün fakir olmasına yol açacağı gibi. Sanırım bize bu aradaki etkileşim dil ile kültür arasındaki bağı daha iyi gösteriyor. Kısacası toplumun kültürü ne ise dili de odur. Kültür hangi alanlara yönelmiş ise dilde o yönde zenginleşmiştir.
  Sonuç olarak kültürü hayata geçiren gelenekler, görenekler vb değerlerin başında dil gelir. Yani dil kültürü tamamlar. O halde son cümlemizi kurarak “ dil, kültürün aynasıdır.” Diyebiliriz.  Dilay NAKIŞ

+ Yorum Gönder


kültür ile ilgili deneme yazıları,  dil ile ilgili deneme yazıları,  dil ile ilgili deneme örnekleri,  kültür ile ilgili deneme yazısı,  kültür ile ilgili deneme,  kültür ile ilgili deneme örnekleri