+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Tunç metali hangi metallerin karışımından elde edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tunç metali hangi metallerin karışımından elde edilir
  Tunç metali hangi metallerin karışımından elde edilir? 2. Hayrunnisa
  Devamlı Üye

  Tunç metali hangi metallerin karışımından elde edilir


  Tunç metali.jpg

  Bronz olarak da adlandırdığımız tunç, bir bakır ve kalay alaşımıdır. Koyu, altına çalan kahverengi renklidir. Tunç alaşımlarının çoğu, yaklaşık dokuz birim bakıra bir birim kalay katılarak elde edilir. Alaşımın kendisi hem bakırdan, hem de kalaydan daha serttir. Ama eğer kalay oranı yüzde 10'un üzerine çıkarsa, metal kırılgan (gevrek) bir yapı kazanır. Karışım her zaman aynı olmaz; bazen özel bir tunç türü elde etmek için alaşıma bazı başka elementler de katılır. Madeni paraların çoğu tunçtan yapılır; bunlar genellikle bakıra yüzde 2,5 oranında çinko ve yüzde 0,5 oranında kalay katılarak hazırlanır. Heykel yapımında kullanılan tunçta, bakır oranı yüzde 80 ile 90 arasında değişebilir. Çan metali olarak anılan alaşımın yaklaşık yüzde 77'si bakır, yüzde 23'ü kalaydır. Bu oranlar tunca zengin bir ses tınısı kazandırır. Yüzde 88 oranında bakır, yüzde 10 oranında kalay ve yüzde 2 oranında çinko karıştırılarak yapılan tunçlar ise gemilerdeki makine parçalarında ve bezemelerde kullanılır. Bu karışımdaki tunç deniz suyundan etkilenmez.
+ Yorum Gönder


tunç nasıl elde edilir,  tunç hangi metallerin alaşımıdır,  lehim hangi metallerin alaşımıdır,  tunç hangi elementlerden oluşur,  lehim hangi metallerin karışımından oluşmuştur,  tunç hangi metallerden oluşur