+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Türkiye'de ilk üniversite nerde, ne zaman kurulmuştur ve adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'de ilk üniversite nerde, ne zaman kurulmuştur ve adı nedir
  Türkiye'de ilk üniversite nerde,ne zaman kurulmuştur ve adı nedir?? çok acil lazım. 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  18 Kasım 1833'de Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan İstanbul Üniversitesi İstanbulda kurulmuştur, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun'un doğrudan devamıdır.


  Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti başkentinde 14 Haziran 1935 tarihinde yasa ile kurulan ilk üniversite fakültesi olmaktadır. 9 Ocak 1936 tarihinde, Ankara Halkevinde törenle açılan fakülteye, o zaman, ilkokul öğretmeni olanlar da kayıt olabilmişlerdir. Fakülte açıldığında 120 yatılı, 280 gündüzlü olmak üzere toplam 400 kız ve erkek öğrencisi bulunuyordu.

  Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin kuruluşu, Atatürk’ün tarih, coğrafya ve dil konularına verdiği büyük önemin bir sonucudur.

+ Yorum Gönder


türkiyede ilk üniversite nerede kuruldu,  türkiyede ilk universite nerede kuruldu,  dünyanın ilk üniversitesi hangisidir,  ilk üniversite ne zaman kuruldu,  dünyadaki ilk üniversite nerede kuruldu,  türkiyenin ilk üniversitesi nerede kuruldu