+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Yayanın yaya kaldırımı olmadan başına yolda gelebilecek tehlikeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yayanın yaya kaldırımı olmadan başına yolda gelebilecek tehlikeler
  Yayanın yaya kaldırımı olmadan başına yolda gelebilecek tehlikeler
  ne okulsunuz biran nce yazınnn zaten sınıf 4e gidiyorum 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Özelikle iki küçük yerleşim yeri arasındaki taşıt yollarında bazen kaldırım olmaz ve yolun hemen yanlarında dar banketler bulunabilir. Şaşırtıcıdır ve ne yazık ki bazen şehir ya da kasabanız içinde de böyle caddeler bulunabilir. Bazen de ağabey ve ablalarınız araçlarını kaldırım üzerine park etmişler ve sizlere yürümek için çok sınırlı bir yer bırakmışlar, bazen onu bile unutmuşlardır. Ne yapacaksınız? Öncelikle bu tür yolları kullanmamanızı söyleyeceğiz. Mutlaka kullanacaksanız ya da birden böyle bir durumla karşılaştınız? Yolunuz her iki tarafında da siz yayalara ayrılan imkanlar birbirinin aynı. Yani sağ, soldan daha güvenli değil. Hemen yolun soluna geçin ve yolun sol tarafındaki, kaldırım ya da banketleri kullanın. Böylelikle yürürken karşıdan gelen trafiği görme ve olası tehlikelere biraz önlem alma şansınız olacaktır. Düşünün sağda yürürseniz, arkanızda gözünüz yok ki, gelen araçları fark edebilesiniz! Çocuklar, gençler. Biliyoruz, ülkemizde yaygın değil ve şimdilik bulunmuyor. Ancak bakarsınız yakında satılabilir. Yaya reflektörlerinden söz ediyoruz. Bunlar üzerlerine gelecek ışıkları yansıtacak özellikte, giysinize takılabileceğiniz küçük parçalardır. Hani bazen, bisikletlerimizin tekerlerine taktığınız şeyler gibi. Özellikle alacakaranlıkta ve gece yürürken bu tür reflektörlerin, sürücülerce fark edilmenizde çok etkili oldukları bilinmektedir. Uygulayabileceğiniz, bir diğer basit önlemde yine karanlıkta, ışığı daha fazla yansıtan sarı vb. renkli giysi ya da ceketleri giymektir.
  Kaldırımların bulunmadığı yerlerde trafiğin akışına ters yönde yürüyün ve karşıdan gelen araçlara dikkat edin.
  Karşıya geçerken yaya geçitlerini, üst ve alt geçitleri, ışıklı trafik işaret ve işaretçilerinin bulunduğu yerleri, hiçbiri yoksa köşe başlarını tercih edin.
  Duran araçların arasından, önünden, arkasından karşıya geçmeyin.
  kaldırım olmayan yolda nasıl yürümeliyiz,kaldirimda yurume kurallari,yaya kaldırımında nasıl yürümeliyiz,yaya kaldiriminda nasil yurunur,yaya kaldiriminda yurume kurallari,yaya kaldiriminda yuruyus kurallari
+ Yorum Gönder


yaya kaldırımı olmayan yollarda ne gibi tehlikeler olur,  yaya kaldırımı olmayan yollardaki tehlikeler,  kaldırımdaki tehlikeler,  yaya kaldırımı olmayan yerlerde ne tür tehlikeler olabilir,  yaya kaldırımı olmayan yollarda hangi tehlikeler olur,  yaya kaldırımı olmayan yollardaki tehlikeler nelerdir