+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Birinci ve ikinci meşrutiyet döneminde secimler nasıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Birinci ve ikinci meşrutiyet döneminde secimler nasıldı
  Birinci ve ikinci meşrutiyet döneminde secimler nasıldı 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Birinci ve ikinci meşrutiyet döneminde secimler nasıldı


  Birinci ve ikinci meşrutiye.gif


  İkinci meşrutiyet dönemi, Osmanlı devletinde anayasanın 29 yıl gibi bir süre askıda kaldıktan sonra 24 temmuz 1908 yılında yeniden ilan edilmesiyle başlamıştır ve 5 kasım 1922 yılına kadar Osmanlının tasviyesiyle biten döneme verilen isimdir. Birinci meşrutiyet dönemi resmi olarak hiç bitmemiştir. Anayasa değimemiş olduğundan bazı tarihçiler tarafından sadece Meşrutiyet döneminin ikinci kısmı olarak değerlendirilmektedir.

  Toplamda 14 sene süren bu dönemde parmenter demokrasi, seçim, parti, derve ve diktatörlük kavramlarıyla tanışılmıştır.Bu dönem balkan savaşı ve 1. Dünya savaşı gibi büyük savaşlar yaşamış ve 600 yıllık koskoca bir İmparatorluğun dağılmasına tanıklık etmiştir.
  İkinci meşrutiyet ilan edildikten sonra hemen seçim yapıldır. Seçimde 2 büyük parti İttihat ve Terakki partisiyle Liberal görüşlü olan Ahrar fırkası vardır. Seçimi ittihatçılar kazandı. Seçimden sonra Meclis-i Mebusan 17 aralık 1908 yılında çalışmalarına başladı
+ Yorum Gönder


1 ve 2 meşrutiyet döneminde seçimler nasıl yapılırdı,  1. meşrutiyet döneminde seçiler nasıl yapırdı,  1. ve 2. meşrutiyet dönemindeki seçimler nasıl yapılırdı,  1 ve 2 meşrutiyet dönemi seçimler nasıl yapılırdı,  1 ve 2 meşrutiyet dönemindeki seçimler nasıl yapılırdı,  1. meşrutiyette seçimler nasıl yapılır