+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Rodyum Nedir? Rodyum Elementinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rodyum Nedir? Rodyum Elementinin Özellikleri
  Rodyum Nedir? Rodyum Elementinin Özellikleri 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Periyodik çizelgenin VIII. grubunda yer alan kimyasal elementtir. Gümüş renginde sert ve kırılgan ve elementtir.

  Sembolü: Rh
  Atom Numarası: 45
  Atom Ağırlığı: 102.90550
  Elemet serisi: Geçiş metali

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: Beyaz-gümüş renkte
  PERİYODİK TABLO

  Elde Edilmesi:
  2,3,4,5 ve 6 değerlik alabilen bir elementtir. Platin grubu metallerinin hafif olanlarından biridir. 1803′te Wollaston tarafından bir platin cevherinden paladyumla birlikte keşfedildi. Ancak akkor derecede oksitlenerek, kurşuni renkte bir toz olan rodyum üç oksidi (Rh2O3) verir. Yüksek sıcaklıkta klordan etkilenerek, çok sayıda karmaşık maddeler verebilen kırmızı renkli rodyum klorüre (RhCl3) dönüşür. Kaynar durumdaki derişik sülfürik asit etkisiyle çözünür ve bir şap verebilen rodyum sülfatı oluşturur. Rodyum, altın suyunun platin grubundan madenlere etkimesiyle elde edilen iridyum osmiyürden üretilir.

  Kullanım Alanları:
  Genellikle platin ve paladyumu sertleştirmek için bir alaşım metali olarak kullanılır. Bu sert alaşımlar elektrikli fırın dirençlerinin, termoçiftlerin, cam lifi elde etmekte kullanılan memelerin, uçak bujilerinin ve laboratuvar krözelerinin yapımında kullanılır. Elektrik iletkenliği yüksek ve korozyona dayanıklılığı çok olduğu için rodyum elektrik kontaklarında da kullanılır. Elektroliz yada buharlaşma yolunda rodyumla yapılan yüzeyler çok iyi ışık yansıtıcı ve çok sert bir duruma gelir. Bu özelliği dolayısıyla rodyum optik aletlerin üretiminde de kullanılır. Rodyum ayrıca mücevher yapımında, dekorasyonda ve katalizör olarak da kullanılır.

+ Yorum Gönder