+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Milli mücadele yıllarında yaşanmış bir olay Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Milli mücadele yıllarında yaşanmış bir olay
  Lütfen bana milli mücadele yıllarında yaşanmış bir olay hakkında bilgi verir misiniz? Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Milli mücadele yıllarında yaşanmış bir olay
  Milli mücadele dönemi,15 mayıs 1919 da Yunanlıların İzmir’i fiilen işgaliyle başlar ve 3 yıl devam eder 30 Ağustos 1922de kazınılan zaferle İstiklal savaşı sona erer.bu savaşı askerlerimiz cephelerde yaparken şair ve yazarlarımız da eserleriyle varolma mücadelemize katkıda bulunurlar.Bu dönemde bir edebiyat oluşur.
  Milli Mücadele döneminde, ‘milletçe girişilen varolma mücadelesi’ ni konu alan edebiyat eserlerine Milli Mücadele Edebiyatı denmektedir. Bu edebi ürünlerde, yaşanılan olayların yankıları, şair ve yazarların duyarlılığındaki yansıması anlatılmış, özgürlük, bağımsızlık, kahramanlık vatan ve milletseverlik gibi temalar işlenmiştir.Milli mücadele Edebiyatı içerisinde yer alan ürünlerin sahipleri, daha çok Servet-i Fünun, Fecr-i Ati ya da
  Milli Edebiyat akımı içerisinde yer almış olan şair ve yazarlardır. Burada ölçü , eserlerinde Milli Mücadeleyi anlatmış olmalarıdır. Kısacası bu bir İstiklal Savaşı edebiyatıdır.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  I. İnönü Savaşı sırasında Kızılay İstanbul’da yaşayan Türk halkını Milli Mücadele Kuvvetlerine yardıma çağırır ve bu duyuru Yakup Kadri’ nin çıkardığı İkdam Gazetesi’ nde yayınlanır. Kızılay ’a ve gazetelerin bürolarına yapılan yardımlar sırasında İleri Gazetesi’ nin bürosunda bir olay yaşanır ;


  Sabah İstanbullular Kızılay’ ın çağrısına uyarak para yardımı yapmak üzere gazetelerde sıraya girdi. İleri Gazetesi’ nin dar idarehanesine sığmayanların büyük kısmı dışarıda kalmıştı. Kaldırımın sonunda bir işgal devriyesi göründü düzenli adımlarla yaklaşmaya başladı. İşgal askerlerine her zaman kenara çekilerek yol veren İstanbullular bu sefer kıllarını bile kıpırdatmadılar. Devriye kolu kalabalığın arasından geçmeyi göze alamadı yola inerek geçip gitti. İçeride daha afyonu patlamamış olan huysuz idare memuru bir deftere söylene söylene bağış yapanın adını ve bağış miktarını yazıyordu.
  Kahveci Ali 100 kuruş
  Eskici Yusuf 50 kuruş
  Hallaç Asım 75 kuruş
  Bakkal Ahmet 100 kuruş
  Terlikçi Adem 200 kuruş.
  Sırada cılız küçük bir oğlan vardı; bir önceki bağışçının çocuğu sanan memur öfkeyle yürüyüp yol vermesi için işaret etti. Ama çocuk yürümedi; büyük bir ciddiyetle bütün servetini çıplak masanın üzerine bıraktı Hasan 5 kuruş. Suratsız idare memurunun birden bire gözleri doldu ağladığını göstermemek için yüzünü kocaman mendilinin arkasına saklayarak gürültüyle burnunu sildi.
+ Yorum Gönder