+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversite Kimlik Kartları (Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  --->: Üniversiteler Rehberi

  GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1987
  Rektör: Prof. Dr. İ. Hüseyin Filiz
  Tel: 0 342 360 10 10
  Faks: 360 10 13
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 5
  Enstitü: 3
  YO: 7
  Öğrenci sayısı: 4198

  Üniversite Gaziantep Kilis karayolu üzerinde şehir merkezine 7 km. uzaklıkta bulunuyor. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 727 kız 2412 erkek olmak üzere toplam 3136 kapasiteli yutlarda kalma imkanına sahipler. Ayrıca yine kuruma bağlı şehir merkezinde 130 kişilik özel yurt binasında kalabiliyorlar. Kilis Meslek Yüksekokulu kampüsünde 240 kişi kapasiteli yurt binası bulunuyor. Üniversitenin bilgisayar araştırma ve uygulama merkezinde 64 MB bellek kapasiteli 7 adet disk ve birimlere bağlı 150 terminalle hizmet veren bilgisayarlarla 24 saat kullanıma açık bulunuyor. Ayrıca internet ve Earn ağları kullanılıyor.
  Üniversitede sağlık hizmetleri Mediko sosyal merkezince karşılanıyor. Merkezde 3 doktor, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve fizyoterapist görev yapıyor. Sağlık hizmetlerinin yanısıra psikolojik ve rehberlik danışma biriminde psikodrama seansları yapılıyor.

  --->: Üniversiteler Rehberi frmacil dördüncü 4 sayfa --->: Üniversiteler Rehberi

 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Mümtaz Turgut Topbaş
  İletişim bilgileri: Kışla yolu üzeri Cennet Mah. Tokat
  Tel: 0 356 212 17 46
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 3
  MYO: 10
  Öğrenci sayısı: 5789
  Akademik personel: 400

  Rektör Prof. Dr. Mümtaz Turgut Topbaş; "Sevgili gençler üniversitemizin bütün akademik ve idari personelinin tek gayesi sizi en iyi şekilde yetiştirmek sizleri geleceğe in iyi şekilde hazırlamaktır." Üniversite bünyesinde öğrenci yurdu bulunmuyor. Tokat merkezde ve Zile, Niksar, Erbaa, Turhal ilçe merkezlerinde kredi yurtlar kurumunun kız ve erkek yurtları bulunuyor. Üniversitenin merkez taşlıçiftlik kampüsüne ve diğer yerlere servislerle öğrenci taşıma faaliyetleri bulunmuyor. Kampüse, Tokat taşlıçiftlik kampüsüne çalışan minibüs hattı bulunuyor ve her beş- on dakikada bir araba kalkıyor.
  Üniversite sağlık merkezinde iki doktor, bir hemşire, bir labaratuvar teknisyeni görev yapıyor. Her türlü tahlilin yapıldığı tam teşekküllü laboratuvar ve diş ünitesi bulunuyor.
  Üniversite bünyesinde öğrenci derneği, tiyatro kolu ve müzik kolu bulunuyor. Üniversite konferans salonunda güncel konularda belirli gün ve haftalarda sosyal ekonomik ve kültürel konularda panel, konferans düzenlenip konu ile ilgili yetkili konuşmacı çağrılıp öğrenci ve halkın aydınlatılması sağlanıyor.


 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1967
  Rektör: Prof. Dr. Süleyman Sağlam
  İletişim bilgileri: Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye-Ankara
  Tel: 0 312 305 50 00
  Faks: 0 312 310 55 52
  İnternet Adresi www.hun.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 9
  Enstitü: 12
  YO: 14
  Öğrenci sayısı: 24415
  Akademik personel: 3148

  Rektör Prof. Dr. Süleyman Sağlam; "Üniversitemiz kuruluşundan bu yana geçen otuz yılı aşkın bir süre içinde yüksek eğitim kalitesi ve bilimsel araştırmalardaki başarılarıyla ülkemizin prestiji en yüksek üniversitelerinden biri olarak sunduğu nitelikli toplum hizmetleriyle üstlendiği öncü ve yenilikçi üniversite misyonunu her yıl artan bir başarıyla sürdürmektedir."
  Hacettepe Üniversitesi geniş yeşil alanlar ve 600 dönüm ormanıyla bir kampüs üniversitesi. Kampüs alanı içinde, piknik alanları, sanat yapıları, kafeteryalar, öğrenci sağlık merkezleri bulunuyor.
  Hacettepe Üniversitesi'nde tıp ve dişhekimliği fakültesi hariç sömestre ve ders geçme sistemi bulunuyor. 20 öğrenciye 1 öğretim üyesinin düştüğü üniversitede devam zorunluluğu ve hazırlık dil eğitimi bulunuyor.
  Üniversitede öğrencilerin spor ve kültür etkinliklerinden yararlanmaları için 2 kapalı spor salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, 3 futbol sahası bulunuyor.
  Üniversitenin tüm öğrencilerinin ortak kullanımına sunduğu bilgisayar ve yabancı dil laboratuvarlar ile fakülte ve yüksekokul bölümlerinin kendi eğitim ve araştırmalarına yönelik 200'ün üzerinde laboratuvar bulunuyor.
  Beytepe merkez, tıp merkezi, Ankara devlet konservatuvarı ile sosyal hizmetler yüksekokulu kütüphaneleri yaklaşık 330 bin cilt kitap, slayt, film, video, elektronik veri tabanları gibi çeşitli kaynaklar, 1334'ün üzerinde süreli yayınlar koleksiyonu bulunuyor.

  BARINMA: Üniversite kampüslerinde öğrenci yurtları, öğrenci evleri ve öğrenci misafirleri olmak üzere üç farklı tipte barınma olanağı bulunuyor.
  Üniversiteye ait her iki kampüste de yer alan yurtlarda toplan 4026 adet öğrenci barınabiliyor. Öğrencilerin her türlü gereksinimine cevap verebilen ve yaklaşık 600 kişiye barınma olanağı sağlayan öğrenci evleri beytepe kampüsünde yer alıyor. 4 katlı olan öğrenci evlerinin her katında 14 oda bulunuyor. Merkez kampüsünde 660 öğrenciye barınma olanağı sağlayan tek ve iki kişilik odalardan oluşan Evik 1 ve Evim2 misafirhaneleri bulunuyor.

  BURSLAR: Hacettepe Üniversitesi tarafından öğrencilere üç tip burs olanağı sağlanıyor. Karşılıksız Hacettepe Üniversitesi bursları, bölüm- fakülte bursları, Hacettepe Üniversitesi'ni tercihe yönelik verilen burslar. Tıp fakültesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada ilk 300'e giren öğrencilere 30 milyon lira karşılıksız burs veriliyor. Üniversiteye giren genel sıralamada ilk 500'e giren ve programını ilk üç tercihte yazan öğrencilere 20 milyon lira karşılıksız burs veriliyor.


 4. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1998
  Rektör: Prof. Dr. Ahmet Yüksel
  İletişim bilgileri: Molla Gürani Cd. No: 16/ 18 Fındıkzade-İstanbul
  Tel: 0 216 621 37 05
  Faks: 0 216 621 37 03
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 2

  Rektör Prof. Dr. Ahmet Yüksel; "Sevgili gençler Haliç üniversitesi fakülte ve öğretim üyeleriyle bilgi toplumunun ve gelişen teknolojinin tüm olanaklarını, sizlerin çağdaş bilim ve teknolojiyi benimsemiş, eğitilmiş insanlar olarak yetişmeniz için hizmetinizde olacaktır"
  Haliç Üniversitesi Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Geçmiş yıllarda çeşitli yüksek eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan üniversite binası, şehrin merkezinde bulunuyor. Üniversitenin, 150 öğrenci oturma kapasiteli 4 bin İngilizce ve Türkçe kitabı bulunan, internet bağlantılı kütüphanesi, 25 kişilik interaktif sistemle kurulmuş dil laboratuvarı, Networke bağlı 2 bilgisayar laboratuvarı bulunuyor.
  Haliç Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel aktiviteler öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapılıyor. Bunun için öğrencilerden kayıtta alınan belirli bir ücret öğrenci kulüplerine aktarılıyor. Üniversitede, Atatürkçü Düşünce Kulübü, spor, müzik, bilim, briç, yelken, satranç kulüpleri bulunuyor.
  Üniversite içinde yer alan öğrenci yurdu 60 yataklı olduğu için ancak taşradan gelen öğrencilere hizmet veriyor. Üniversite bünyesindeki revirde iki hemşire ve bir doktor sürekli hizmet veriyor. Öğrencilerin ayakta muayene ve laboratuvar ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor.


 5. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  HARRAN ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Uğur Büyükburç
  İletişim bilgileri: Harran Üniversitesi Şanlıurfa
  Tel: 0 414 312 84 56
  Faks: 0 414 314 69 84
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  YO: 11
  Öğrenci sayısı: 6210

  Üniversite Şanlıurfa il merkezi ve çeşitli ilçelerde bulunuyor. Üniversitenin kendisine ait yurdu yok. Eyyubiye kampüsünde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 782 kişi kapasiteli yurt, şehirde de çok sayıda dernek ve vakıf yurdu bulunuyor. Üniversitenin bilgi işlem merkezi 1994 yılında kuruldu ve internet ağına bağlandı. Bu merkez öğrencilerin bilgilerini arttırıyor ve üniversiteye bilgisayar hizmeti veriyor.
  Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen doktor, 3 diş doktoru, 1 laborant, 4 sağlık görevlisinden oluşan personel hizmet veriyor. Diş polikliniğinde tam teşekküllü diş ünitesi bulunuyor.


 6. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  IŞIK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1996
  Rektör: Prof. Dr. Sıddık Yarman
  İletişim bilgileri: Büyükdere Cad. Maslak Ayazağa İstanbul
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 2
  Öğrenci sayısı: 494

  Işık Üniversitesi, 110 yıllık köklü bir geçmişi olan Fevziye Mektepleri Vakfı tarafından kuruldu. Işık Üniversitesi başarı bursundan, üniversitenin burslu programlarını ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler yararlanıyor. Bu burs, öğrencinin sadece eğitim ücretini karşılıyor. Öğrenciler, Işık Üniversitesi'nde bir başka öğretim programına yatay geçiş yaparlarsa bursları kesilebiliyor. Ayrıca, üniversitenin ikinci sınıfından itibaren, birinci yıl sonunda ortalaması en az 3.5 olan başarılı öğrenciler arasında yapılan inceleme ve değerlendirmelerden sonra, mali yardıma ihtiyacı olduğu saptanan öğrencilere eğitim ücretine katkı veriliyor. Öğrenciler, Ayazağa Eğitim Kampüsü'nde yer alan açık ve kapalı spor alanlarından yararlanabiliyor.


 7. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1975
  Rektör: Prof. Dr. Ömer Şarlak
  İletişim bilgileri: İnönü Üniversitesi Malatya
  Tel: 0 422 341 00 10
  Faks: 0 422 341 00 39
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 6
  Enstitü: 3
  MYO: 13
  Öğrenci sayısı: 13.000
  Akademik personel: 841

  Rektör Prof. Dr. Ömer Şarlak: "Üniversitemiz eğitim ve öğretim için gerekli akademik, idari kadrolarını ve diğer imkanlarını hızla tamamlama gayreti ve çalışması içinde olan bir üniversitedir. Bugün bazı eksikliklere rağmen üniversitemiz, her kademede çalışan personelimizin yorulmaz çalışkanlığı dürüst ve idealist çabaları ile pek çok konuda gelişmiş üniversitelerle yarışabilecek düzeye ulaşmıştır." 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi'nde öğrenciyi başarıya teşvik büyük önem taşıyor. İnönü Üniversitesi'nin fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını birinci, ikinci ve ücüncü olarak bitiren öğrencilere her yıl üniversitenin düzenlediği mezuniyet törenlerinde İnönü Üniversitesi Vakfı tarafından takdir belgesi ile başarı ödülleri veriliyor.
  Fakülte ve yüksekokullarda eğitim- öğretimin düzenli bir biçimde yürütülmesi ve koordinasyonu için her öğrenciye üniversiteye girişinden itibaren üniversite ile ilişkisi kesilene kadar geçen süre için bir danışman görevlendiriliyor.
  Üniversite kütüphanesinde 32 bin 422 cilt kitap bulunuyor. Ayrıca 7'si Türkçe, 76 İngilizce olmak üzere 83 adet abone olunan süreli yayın bulunuyor.
  Üniversiteye şehirden ulaşım belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanıyor.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Üniversitede, sinema, tiyatro, çevre, havacılık kolu bulunuyor. Üniversite ve üniversite dışı düzenlenen kültürel etkinlikler hakkında duyurular yapılıyor öğrencilerin katılımı için olanak sağlanıyor. Spora ilgi duyan öğrenciler için Malatya Meslek Yüksekokulu içinde bulunan kapalı spor salonu ve kampüs alanında bulunan basketbol voleybol ve tenis kortu açık sahalarından yararlanılıyor.

  BURSLAR: İnönü Üniversitesi'nin fakülte ve iki yıllık yüksekokullarına bağlı bölümlere her yıl kayıt yaptıran öğrencilerden;
  Malatya merkez ve ilçelerinde doğup halen buraların nüfusuna kayıtlı bulunanlar arasında ÖSYM'de ilk 1000 öğrenci arasında olup üniversiteye giren öğrencilere, her akademik takvim yılı sonunda bölüm birinci olana İnönü Üniversitesi Vakfı tarafından başarıyı teşvik bursu veriliyor. Maddi desteğe muhtaç başarılı öğrencilerden her yıl vakıf tarafından tespit edilen sayıda burs veriliyor. Sınıfını başarılı ile geçen öğrencilerin bursları normal öğrenim sürelerinin sonuna kadar devam eder. İnönü Üniversitesi'ne bağlı enstitülere kayıtlı araştırma görevlilerinin her dönem yatırdıkları harç katkısının tamamı veya bir kısmı vakıf tarafından ödeniyor.


 8. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1453
  Rektör: Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu
  İletişim bilgileri: İstanbul Üniversitesi Beyazıt- İstanbul
  Tel: 0 212 513 41 87
  Faks: 0 212 520 54 73
  İnternet Adresi www.istanbul.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 1 (2 yıl), 16 (4 yıllık)
  Bölüm: 30 (2 yıl), 75 (4 yıllık)
  Enstitü: 12
  YO: 7
  Öğrenci sayısı: 73.000
  Akademik personel: 5.200

  Tarihçe: 1453 yılında İstanbul'un fethiyle birlikte yükseköğretim niteliğinde Fatih medreseleri kuruldu. Bu medreselerde felsefe, coğrafya, tıp eğitimi de yapılıyordu. Fatih medreseleri dini konuların yanısıra bu konularla ilgili de eğitim yaptıklarından ve zaman içinde gösterdikleri gelişmeden ötürü İstanbul Üniversitesi'nin temelini oluşturan nitelikler taşıyan yükseköğretim kurumları idi.
  Fotoğraflarda, filmlerde sıkça gördüğümüz bu nedenle de pek çoğumuzun üniversite denildiğinde aklına gelen ilk isim olan İstanbul Üniversitesi, bu özelliklerinin yanında Türkiye'nin en büyük üniversitesi olma özelliğini de taşıyor. İstanbul'un pek çok yerine yayılmış binaları, birkaç üniversitenin barındırabileceği kadar öğrencisiyle mega bir üniversite olan İstanbul Üniversitesi'nin ne yazık ki bu özellikleri, eğitim öğretimin istenilen düzeyde verilmesini engelliyor.
  Evet öğrenci sayısının her yıl artması, sosyal etkinliklerden eğitim öğretime kadar pek çok alanda sorunlar çıkmasına neden oluyor. Kalabalık sınıflar, öğretim üyesi öğrenci ilişkilerinin yetersizliği, kültür sanat etkinliklerinden tüm öğrencilerin faydalanamaması bu sorunlardan bir kaçı. İstanbul Üniversitesi, üniversite sınavına giren hemen her öğrencinin tercihleri arasında yer alıyor. Köklü bir üniversite olması, adayların üniversite tercihleri arasında bulunmasında önemli bir etken oluşturuyor. Tarihi büyük kapı, içeri girdiğinizde İstanbul'un boğucu havasının tamamen zıddı, tertemiz bir hava ilk bakışta öğrencileri etkilemeye yetiyor.
  İstanbul Üniversitesi öğrenci yönünden olduğu kadar öğretim elemanı yönünden de zengin bir üniversite. Yeni açılan pek çok üniversiteye öğretim üyesi yetiştiren İstanbul Üniversitesi'nin kadrosu, büyük oranda vakıf üniversitelerinin de çekirdeğini oluşturuyor.

  SOSYAL ETKİNLİKLER İstanbul Üniversitesi'nin daha önce de belirttiğimiz gibi öğrenci sayısının oldukça yüksek oluşu tüm öğrencilerin sosyal etkinliklerden yararlanmasını zorlaştırıyor. Basketbol, voleybol, masa tenisi, yüzme gibi 250'ye yakın öğrenci kulübü bulunuyor. Ne yazıkki İstanbul Üniversitesi öğrenci sayısının 80 binlere ulaşması nedeniyle sosyal aktivitelerle değil, hemen her yıl öğrenci olaylarıyla gündeme geliyor.


 9. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 07. 06. 1996
  Rektör: Prof. Dr. İlter Turan
  İletişim bilgileri: Büyükdere cad. Maslak Meydanı No. 39 İstanbul
  Tel: 0 212 216 22 22
  Faks: 0 212 216 24 00
  İnternet Adresi www.ibun.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  Bölüm: 16
  YO: 1
  Öğrenci sayısı: 3800

  Rektör Prof. Dr. İlter Turan: "Geleceğinizi çok yakından etkileyecek önemli bir karar öncesinde sizleri İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni daha yakından tanımaya davet ediyorum. Bizi tanıdıkça , bizi daha da yakından tanımak isteyeceğinize güveniyorum"
  Tarihçe: İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin temeli 1994 yılında ISIS olarak atıldı. Ancak yasaların bu tür eğitim kurumlarına izin vermemesi üzerine 1996 yılında vakıflaşarak İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu.
  İstanbul Bilgi Üniversitesi ISIS olarak kurulduğu yıllarda korsan olarak nitelendirilmiş ve yasal olmadığı gerekçesiyle tepkilere neden olmuştu. Bunun üzerine bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu. Bilgi Üniversitesi ilk olarak devlet üniversitelerinde tanınmış pek çok simayı kadrosuna dahil etmekle dikkat çekti. Konusunda uzman olan ve büyük üniversitelerimizden ayrılan bazı öğretim üyeleri Bilgi Üniversitesi'ne geçtiler. Bugün pek çok üniversite, şehir merkezlerinden uzakta, kampüs alanları içinde bulunmayı seçerken, Bilgi Üniversitesi belirli bir kampüs alanı içinde bulunmuyor. Şehir merkezlerinde yer alan binalarda eğitim öğretim yapılıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim dili İngiliizce. Tüm fakültelerde Türk Dili, Atatürk İlkeleri dersleri ile Hukuk Fakültesi'nde Türk Hukuku ve mevzuatına ilişkin dersler Türkçe yapılıyor. Tüm programlarda derslere devam zorunluluğu bulunuyor. Sınıf geçme sisteminin uygulandığı üniversitede sınav sonuçlarının yanısıra sınıf için çalışmalar ve derse katılım puanlarıyla notlar birlikte değerlendiriliyor.
  Üniversitenin eğitim programı, altyapısı, teknik donanımı, öğrenci ve öğretim üyelerinin profili ile diğer akademik, idari standartları Avrupa üniversitelerinin akademisyenlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendiriliyor.
  Akademik Destek Programı bulunan Bilgi Üniversitesi'nde öğrenciye ilk yıllarında akademik konularda destek sağlanıyor ve ilerleyen yıllarda mesleki tercihleri basımından yol gösterici olunması amaçlanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde giriş kapısından itibaren kampüsün içindeki tüm mekanlar, bedensel engelli öğrencilere rahat hareket olanağı sağlayan bir alt yapı taşıyor. Bedensel engelliler asansörleri rahatça kullanabiliyorlar ve üniversite içinde tekerlekli sandalyelerle girilebilen özel tasarlanmış tuvaletler bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Bilgi Üniversitesinde basketbol, voleybol, futbol, aerobik, masa tenisi sporları için spor kompleksi bulunuyor. Üniversitedeki müzik sınıflar dışında günlük yaşama her yerde eşlik ediyor. 230 koltuk kapasiteli salonu haftanın her günü sinematek işlevi görüyor. Yalnız öğrencilere değil, İstanbullu sinamaseverlere hizmet veriliyor.
  Snowboard - Kayak Kulübü'nde, kış sporlarına ilgi duyan öğrenciler biraraya gelerek diğer öğrencileri de kapsayacak şekilde kayak ve kar merkezlerine çeşitli turlar düzenliyorlar. Rock kültürünü tanıtmak ve birikimlerini paylaşmak amacıyla Rocksever gençlerin kurduğu Rock kulübü ise üniversite bünyesinde şenlik ve festivallerde konserler veriyor.
  Sualtı dünyasını keşfetmeyi ve korumayı amaçlayan öğrencilerin kurduğu Sualtı Topluluğu, sualtı sporlarına ilgi duyan öğrenciler için eğitim çalışmaları yapıyor ve dalış tekniklerini öğreten dalışlar düzenliyor.
  Alternatif Fikir Platformu ise her türlü görüşün konuşulup tartışılabildiği ortam yaratmayı hedefleyen öğrencilerin kurduğu bir kulüp özelliğini taşıyor.

  ULAŞIM: Kampüs binası Şişli Kuştepe'de bulunuyor. kentiçi ulaşım ağının ana merkezlerinden Mecidiyeköy ile üniversite arasında 15 dakikada bir karşılıklı ve ücretsiz minibüs seferi yapılıyor. Üniversite'den yürüyerek şişli 20, Mecidiyeköy 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Kadıköy, Bostancı, Bakırköy, Ataköy, taksim, Sarıyer gibi kentin belli başlı merkezlerine otobüsle öğrenci servisi yapılıyor.

  BURSLAR: İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde burs yönetmeliği çerçevesinde çeşitli burs olanakları sunuluyor. ÖSYS kapsamındaki burslar dışında Bilgi Üniversitesi'nde lisans birinci sınıfı yüksek ortalamayla tamamlayan sınırlı sayıda öğrenciye, karşılıklı burs, başarı bursu, spor bursu immkanları sağlanıyor. Öğrenciler, öğrenimlerini başarıyla devam ettirdikleri takdirde bursları da devam ediyor.

  BARINMA: Bilgi Üniversitesi'nin kız ve rekkek yurtları bulunuyor. Yurtlardan kampüse düzenli aralıklarla servisler kalkıyor. Bilgi Üniversitesi'nde öğrencilere sürekli sağlık hizmeti veren bir revir bulunuyor. Ayrıca yakın bir hastane ile yapılan özel anlaşmalar sonucu tüm öğrenciler sağlık hizmetlerinden öncelikli ve indirimli olarak yararlanıyorlar.


 10. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Rektör: Prof. Dr. Gülsün Sağlamer
  İletişim bilgileri: Ayazağa Kampüsü Maslak-İstanbul
  Tel: 0 212 285 30 30
  İnternet Adresi www.itu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 11
  Enstitü: 5
  MYO: 1
  Öğrenci sayısı: 20.800
  Akademik personel: 1800

  Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa, Gümüşsuyu, Maçka, Taşkışla ve Tuzla kampüslerinde eğitim öğretimini sürdürüyor. Pek çok üniversitenin kurulmasında ve gelişmesinde öğretim kadrosuyla önemli görevler üstlenen İTÜ, Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten pek çok isimleri yetiştirdi. Eğitim öğretim dili Türkçe olan İTÜ'de zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı ve öğretim planındaki derslerin yüzde 30'unun İngilizce alınması uygulaması bulunuyor.
  Tüm dersleri en az 3.00 başarı ortalaması ile tamamlamış öğrenciler danışmanlarının onayı ile 3. yarıyılın başından bir ay önce Çiftanadal programı için hem kendi fakültelerine hem de ikinci anadal olarak seçtikleri programın bulunduğu fakülteye başvurabiliyorlar. Çift anadal programında başarılı olan öğrenciler her iki daldan lisans diploması alarak mezun olabiliyorlar.
  Üniversitede çok sayıda öğrenci kulübü bulunuyor. Öğrenciler hem sosyal hem de kültürel alanlarda çok çeşitli alternatiflere sahipler.
  İTÜ'nün Ayazağa ve Gümüşsuyu'nda yurtları bulunuyor. İTÜ yurtları; Ayazağa Gölet yurtları, Ayazağa Vadi yurtları, Ayazağa Erkek Öğrenci yurdu, kız öğrenci yurdu, Ayazağa Verda Üründül kız öğrenci yurdu, Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu, Gümüşsuyu kız öğrenci yurdu.

  BURSLAR: İTÜ öğrencilerini İTÜ rektörlüğü, İTÜ Geliştirme Vakfı, İTÜ Mezunlar Derneği, özel kurum, kuruluş ve kişiler tarafından verilen burs ve ödüllerle destekliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 4 çeşit burs bulunuyor. A tipi, B tipi, C tipi ve T tipi burslarla çok sayıda öğrenciye burs sağlanıyor.


+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu