+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversite Kimlik Kartları (Üniversiteler İle İlgili Genel Bilgiler) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  --->: Üniversiteler Rehberi

  İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

  KİMLİK KARTI:
  Rektör: Prof. Dr. Semra Ülkü
  İletişim bilgileri: Gaziosmanpaşa Blv. No: 16 Çankaya-İzmir
  Tel: 0 232 441 97 00
  Faks: 0 232 441 95 96
  İnternet Adresi www.iyte.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  Öğrenci sayısı: 317
  Akademik personel: 120

  Enstitü, özellikle teknoloji alanlarında ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmak üzere Türkiye'de 1992 yılında kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisi. Kuruluş amacı gereği ağırlıklı olarak lsansüstü eğitim öğretim yapan enstitü 1994 yılında lisansüstü eğitime başlamış ve 1998 yılında lisans programlarına da öğrenci almaya başladı.
  Lisansüstü ve lisans tüm programlarda eğitim dili İngilizce olan enstitüde İngilizce Hazırlık Okulu, İngilizce düzeyi yetersiz olan öğrencilere bir yıl süreyle İngilizce eğitim veriyor.
  Üniversitede fakülteler dar kapsamlı çok sayıda bölüm yerine az sayıda anahtar bölümlerden oluşuyor. Lisans eğitim programlarında bölümler arası yandal, çiftdal ders programları ile bir öğrencinin birden fazla lisans programından ders alması sağlanıyor. Ekonomik güçlük yaşayan öğrencilere İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı'nca burs sağlanıyor.

  --->: Üniversiteler Rehberi frmacil beşinci 5 sayfa --->: Üniversiteler Rehberi

 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Necati Kaya
  İletişim bilgileri: Kafkas Üniversitesi Paşaçayır Mahallesi 36100-Kars
  Tel: 0 474 212 42 24
  İnternet Adresi www.kafkas.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 3
  MYO: 4
  Akademik personel: 1101

  Rektör Prof. Dr. Necati Kaya: "Sevgili gençler üniversitemizi tercih ettiğinizde huzurlu ve sorunsuz bir üniversite ile kaliteli bir eğitim öğretimi de tercih etmiş olacaksınız. Siz sevgili gençlerin bizlere katılmanızı arzu ediyoruz."
  Tarihçe: 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Veteriner Fakültesi üniversitenin çekirdeğini oluşturuyor. 1992 tarihinde Kafkas Üniversitesi kuruldu ve 1993 tarihinde fiilen hizmete girdi.
  Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Kars, üniversitenin kurulmasıyla birlikte yeni bir istihdam kaynağına daha kavuştu. Pek çok ilde olduğu gibi üniversite, Kars'ta da yeni bir görünüm ve ekonomik süreç başlattı. 1992 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi, yörede önemli bir istihdam kaynağı oluşturmuş ve artan öğrenci sayısı ile orantılı olarak şehirde canlılık başlamış, yatırım alanları oluşmuş, şehir kısa zamanda şahtiye şehri haline gelerek yeniden yapılanma süreci içine girmiş.
  Kafkas Üniversitesi, sınır boyumuzun Asya'ya açılan tek fikir kalesi ve ilim penceresi olma özelliğini taşıyor. Kuruluş çalışmalarını aşma sıkıntısı çeken üniversite kampüsleşme sürecine girmeye başlıyor. Hemen tüm üniversitelerde olduğu gibi ödenek sorunu olan Kafkas üniversitesi'de alt yapı, bina sorurunu henüz çözümlemiş değil. Kafkas Üniversitesi'nde halen peke çok tesisin yapım inşaatları devam ediyor. 1992 yılında kurulan üniversite kütüphanesi, okuyucu ve teknik hizmetler olarak 10 ünitede öğretim, araştırma ve yayın çalışmalarının gerçekleşmesinde birinci derecede kaynak bulmak ve katkıda bulunmak için gelişimini sürdürüyor. Çeaşitli konu ve branşlarda 4500 kitap, 63 yabancı yayın, 1500 yerel dergi bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Sosyal ve kültürel etkinlikler açısından Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin önünde çok fazla seçenek bulunmuyor. Resim, satranç, müzik ve felsefe kollarında öğrenciler çeşitli faaliyetler gösteriyor. Üniversitede futbol, basketbol, voleybol, kayak, atletizm, kros, güreş alanlarında aktiviteler yapılıyor.

  BARINMA: İlin merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunuyor. Kağızman'da Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 80 yataklı bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. Artvin ve Sarıkamış'da Kızılay öğrenci yurtları bulunuyor. Iğdır'da ise öğrenciler kendi imkanları ile barınıyorlar.

  BURS: Öğrenciler, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi resmi kuruluşlar ile Kars- Kafkas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Koç Vakfı gibi bazı özel kuruluşlardan da burs alabiliyorlar.

  SAĞLIK: Kafkas Üniversitesi Öğrenci sağlık merkezi ve diş kliniği saat 08 ile 17.00 arası hizmet veriyor. Tedavisi yapılamayan öğrenciler ve personel Kars Devlet Hastanesi veya il dışı sağlık kuruluşlarına sevk ediliyor. Sağlık Merkezi ve diş kliniğinde 1 uzman doktor, 1 diş hekimi, 4 hemşire ve 2 hizmetli bulunuyor.


 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 11.07.1992
  Rektör: Prof. Dr. Osman Tekinel
  İletişim bilgileri: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 4606-Kahramanmaraş
  Tel: 0 344 223 76 66
  Faks: 0 344 225 14 42
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  Enstitü: 2
  YO: 1
  MYO: 7
  Öğrenci sayısı: 6027
  Akademik personel: 478

  Rektör Prof. Dr. Osman Tekinel: "Üniversite sınavında harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışma yapmak, ileri teknolojiyi üretmek ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza içtenlikle inanıyorum"
  Tarihçe: Üniversite 1992 yılında kuruldu. 1993- 94 öğretim yılında da eğitim öğretim hayatına başladı.
  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, yeni kurulan üniversitelerimizden birisi. Yeni kurulan üniversitelerin hemen hemen tümünde olduğu gibi Sütçü İmam Üniversitesi'nde de alt yapı ve diğer eğitim öğretim konularında eksiklikler bulunuyor.
  Olanakları doğrultusunda eksikliklerini gidermeye çalışan Sütçü İmam Üniversitesi'nde öğretim elemanları ile öğrencilerin çalışmaları için Bilgi İşlem Merkezi kurulmuş. 365 metrekare alana sahip olan kütümpanede ise 18 bin kitap, 485 dergi bulunuyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Tekinel, üniversitenin çeşitli güçlükler nedeniyle yeterli düzeyde yayın yapamadığını belirterek, öğretim elemanlarından bu konuda yoğun faaliyet içinde bulunmalarını istediklerini söylüyor.
  Ailelerin ve öğrencilerin üniversiteyi kazandıkları andan itibaren çeşitli endişelere düştüklerini belirten Tekinel, "Aileler ve öğrenciler barınma, beslenme, sağlık konularında kaygılanmaya başlıyorlar. Ancak üniversitemize giren öğrencilerin bu üç yönden de sorunsuz bir üniversiteye geldiklerini özellikle belirtmek istiyorum. Öğrencilerin ve ailelerinin içleri rahat olsun" şeklindeki sözleriyle öğrencileri üniversiteye davet ediyor.

  SOSYAL ETKİNLİKLER: Üniversitenin gelişmeye çalışan yeni bir üniversite olması, öğrencilerin sosyal ve kültürel etkinlikler açısından da yetersizliklerle karşılaşmalarına neden oluyor. Üniversitenin 1 kapalı spor salonu bulunuyor.
  Akademik ve kültürel hizmetler gerçekleştirmeye çalışan üniversitede her yıl aen az 100'e yakın faaliyet yapılıyor. Geçtiğimiz yıl oryantasyon planı çerçevesinde 47, ziraat fakültesi çiftçi konferansları çerçevesinde ise 44 faaliyet olmak üzere 91 etkinlik düzenlendi. Üniversitenin merkez kampüsünde 1000, Karacasu kampüsünde ise 600 öğrenci kapasiteli yemekhane bulunuyor.
  Öğrenciler Karacasu kampüsünde 1500 kişilik öğrenci yurdunda kalma imkanına sahipler.

  SAĞLIK HİZMETİ: Sağlık hizmeti ana kümpüs alanı içinde bulunan Mediko Sosyal Merkezi tarafından veriliyor. Sık sık öğrencilere sağlık taraması yapılıyor. Hastalar film, ileri tetkik ve tedavileri için hastanelere sevk ediliyorlar. 3 doktor, 1 diş hekimi, 1 hemşirö, 1 sağlık teknisyeni görev yapıyor.

  BURS: Eğitim öğretim yılı başında öğrencilerin tamamı sosyo- ekonomik yönden de bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Kıyafet, barınma ve yemek sorunları çözümlenerek ders yılı sonuna kadar yardımlar sürdürülüyor. Üniversitenin vakfı desteğe muhtaç öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 30 öğrenciye karşılıksız burs veriyor.


 4. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Ergür Tütüncüoğlu
  İletişim bilgileri: Kadir Has Üniversitesi Vefa Bey Sk. No: 5 Gayrettepe- İstanbul
  Tel: 0 212 275 36 93
  Faks: 275 61 08
  Öğrenim dili: İngilizce ağırlıklı
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 1
  Enstitü: 4
  Öğrenci sayısı: 475

  Kadir Has üniversitesi, Gayrettepe, Selimpaşa ve Cibali Kampüsleri'nde eğitim - öğretim veriyor. Üniversite öğrencilerinin sosyal aktivitelerde bulunabilmeleri için, tüm kampüslerde, spor alanları ile sanatsal çalışmalar için bir tiyatro salonu bulunuyor. Ara insan gücü yetiştirilmesine önem veren üniversitede, tıp fakültesi ve hemşirelik yüksekokulu da, ileri teknolojiyle donatılmış, öğrencilere staj imkanları ayarlanmıştır. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler, çeşitli kuruluşlardan ve üniversitenin burslu bölümlerinden burs alabilirler.


 5. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 20. 05. 1955
  Rektör: Prof. Dr. Türkay Tüdes
  İletişim bilgileri: Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon
  Tel: 0 462 325 31 63
  İnternet Adresi www.ktu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 16
  Bölüm: 129
  Enstitü: 3
  YO: 12 (2 yıllık) + 2 (4 yıllık)
  Öğrenci sayısı: 30.002
  Akademik personel: 1365

  Rektör Prof. Dr. Türkay Tüdeş : "KTÜ, Ünye'den Hopa'ya kadar Karadeniz kıyısı boyunca ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz tüm Doğu Karadeniz bölgesine hizmet veriyor. Bu nedenle fakülte ve meslek yüksekokulları çok geniş bir alana yayılmıs durumdadır."
  Tarihçe: Karadeniz Teknik Üniversitesi 1955 yılında kurulan ülkemizin en eski dördüncü üniversitesidir. Üniversitede eğitim öğretime Trabzon Atatürk İlkögretim Okulu'nun ilkokul binasında başlandı. 1966 yılında ise üniversite bugünkü kampüsüne taşındı.
  Doğayı, büyük şehirlerde görmeyi unuttuğumuz yeşili seviyorsanız Karadeniz'i mutlaka görmelisiniz. Yeşille mavinin birleştiği bir üniversitede egitim görmek istiyorsanız iste o zaman da Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni seçmelisiniz.
  Egitim ve ögretime 1963 yılında küçük bir ilkokul binasında başlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi, bugünkü durumu ile 36 yılda geldiği yeri bütün açıklıgı ile anlatıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en iyi üniversitesi konumundaki Karadeniz Teknik Üniversitesi, yemyeşil kampüsü ve Karadeniz'in hırçın dalgalarını gören manzarasıyla gerçekten görülmeye değer.
  Evet görülmeye değer de, üniversite öğrenimi yapmaya değer mi? Karadeniz Teknik Üniversitesi için "çok iyi" veya "yetersiz" yorumunu yapamayız. Türkiye'deki üniversitelerimizin genel kalitesini düsünerek "orta seviyede" demek en uygunu olur. Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsünün dışında diğer illere de meslek yüksek okullarıyla yayılmıs durumda. Üniversite öğrencilerinin yüzde 60'ı Dogu Karadeniz Bölgesi yerleşim birimlerinden, yüzde 40'ı ise Türkiye'nin diğer yerleşim birimlerinden geliyor. Üniversitede derslere devam zorunluluğu yüzde 70, uygulama ve laboratuvarlara devam zorunluluğu ise yüzde 80 olarak belirtiliyor.
  Üniversiteye kayıt olan yeni ögrencilere ilgili bölüm başkanları tarafından akademik bir danışman atanıyor. Öğrenci mezun olana kadar tüm sorunlarını bu danışmanla birlikte çözüyor. Yeni öğrencilere üniversiteyi ve çevreyi tanıtmak amacıyla derslere başlamadan önce uyum programı uygulanıyor. Bu programda öğrencilerin yeni ortama uyum sağlamaları ve çevreyi tanımaları için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Çift Anadolu Programı bulunan üniversitede başarılı ögrencilerden not ortalaması 4 üzerinden en az 3.20 olanlar istedikleri takdirde baska bir bölümün de derslerine devam ederek ikinci lisans diploması alabiliyorlar. Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.70 olan öğrenciler ise istedikleri takdirde başka bir bölümün de derslerine devam ederek Yandal Sertifikası alabiliyorlar.

  SOSYAL ETKİNLİKLER: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrencilere ve personele yönelik çesitli etkinlikler düzenleniyor. Folklor, tiyatro, sinema, müzik gruplarının yanısıra çevre, dağcılık gibi kollar öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlıyor.
  Üniversite, spor tesisleri ve spor yapma açısından son derece iyi şartlara sahip. Üniversite merkez Kanuni Kampüsü'nde bir çim ve bir toprak futbol sahası, 3 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 1 voleybol ve 1 kapalı spor salonu ile 1 olimpik açık yüzme havuzu bulunuyor. Tüm öğrenciler ise bu spor alanlarından yararlanabiliyorlar.
  Her yıl 20 Mayıs'ta bir hafta süreyle Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin kurulus yıl dönümü şenlikleri düzenleniyor. Bu hafta içinde fakülte ve bölümler arası spor müsabakaları, müzik, yurtdışı ekiplerinin de katıldığı çeşitli folklor gösterileri yapılıyor. KTÜ'de her yıl eğitim- öğretimin baslamasından itibaren her hafta ülke genelinde vizyonda bulunan bir film bin kişilik salonda gösterime sunuluyor.

  ULAŞIM: Üniversite merkez kampüsü Trabzon- Rize yolu ile havaalanı kenarında bulunuyor. Bu nedenle ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon- Samsun karayolu üzerinde olup şehir merkezinden dolmuş taksi ve belediye otobüsleriyle ulaşım saglanıyor. Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında da düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

  BURS: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan fakir ve yardıma muhtaç ögrencilere her yıl beslenme ve giyim yardımı yapılıyor. Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi Vakfi'ndan fakir ögrencilere para yardımı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne birinci tercihten giren öğrencilere de para ödülü veriliyor.

  BARINMA: Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 1 kız ve 3 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi 4 bin kişi. Fatih Kampüsü içinde bulunan 3 kız ve 2 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi ise 1800 kişi. Ayrıca Trabzon şehir merkezinde de 150 kişilik bir yurt bulunuyor. Ordu, Giresin ve Rize'de 500'er kişilik birer erkek ve kız yurdu bulunuyor.


 6. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu
  İletişim bilgileri: Kırıkkale Üniversitesi Millet Cd. Kırıkkale
  Tel: 0 318 224 55 76
  Faks: 0 318 224 46 83
  İnternet Adresi www.kku.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 5384
  Akademik personel: 490

  Rektör Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu: "Üniversitemiz Ankara'ya en yakın üniversite olmak yanında, özellikle son iki yıldır başlatılan gelişme hamlesi ile öğretimde ve araştırmada iddialı bir Cumhuriyet üniversitesidir."
  Hızlı gelişme potansiyeline sahip, Kırıkkale Üniversitesi, Kızılırmak kenarında hızlı bir şekilde kuruluyor. Kırıkkale Üniversitesi biri Kırıkkale merkezde diğeri Keskin'de olmak üzere iki kampüse sahip. 14 bin dönüm büyüklüğündeki merkez kampüsün inşaatı hala devam ediyor. 300 dönüm büyüklüğünde bir alana sahip olan Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu bulunuyor.
  İki ayrı mekanda hizmet veren üniversite kütüphanelerinde 27 bin cilt kitap, 411 dergi bulunuyor. 21 türkçe, 122 yabancı dilde süreli yayın aboneliği de devam ediyor.
  Öğrencilerin ders dışı zamanlarını istekleri ve yetenekleri doğrultusunda sağlamak amacıyla öğretim elemanlarının danışmanlığında çeşitli faaliyet kulüpleri oluşturuluyor. 17 kulüp bulunan üniversitede kulüplerin faaliyetleri sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca destekleniyor. Fakülte ve yüksekokullarda bütün öğrencilerin yararlanabileceği büyüklükte bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Kırıkkale Üniversitesi barınma imkanları açısından elverişli durumda bulunuyor. Kampüste Kredi ve yurtlar Kurumu'na bağlı, yurtlarda 1084'ü erkek, 718'i kız olmak üzere 1802 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yararlandığı 120 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor.
  Üniversitede öğrencilerin spor yapmalarını sağlamak için 1 futbol sahası, 2 halı futbol sahası, 3 voleybol, 2 basketbol sahası, soyunma odaları ve banyolarıyla spor kompeksi bulunuyor.


 7. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 03. 07. 1992
  Rektör: Baki Komşuoğlu
  İletişim bilgileri: Atatürk Bulvarı Anıtpark Yanı 41100 Kocaeli-İzmit
  Tel: 0 262 324 99 10
  Faks: 0 262 321 59 68
  İnternet Adresi www.kou.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 8
  Enstitü: 3
  YO: 2
  MYO: 10
  Öğrenci sayısı: 20.000
  Akademik personel: 1070

  Rektör Prof. Dr. Baki Kamşuoğlu: "Bilim ve teknolojini dev adımlarla ilerlediği çağımızda eğitim öğretimde üniversitenin temel işlevinin, öğrenmeyi ve bilgi kaynaklarına erişmenin yollarını öğretmek olduğu unutulmamalıdır. Yöresiyle bütünleşen Kocaeli Üniversitesi'ni kurumsallaştırmak başlıca hedefimiz olacaktır"
  Tarihçe: 1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında kuruldu. Kurum 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne bağlandı. 1992 tarihinde ise Kocaeli Üniversitesi kuruldu. Kocaeli Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede büyük gelişmeler katetti. Dışa açık olması ve Kocaeli'nde ülke sanayiinin yaklaşık dörtte birinin yer almasının bu gelişmede önemli katkıları bulunuyor.
  Kocaeli Üniversitesi şehrin çeşitli yerlerine yayılmış durumda. Üniversite yeni olmasına rağmen geleceğe oldukça iddialı bakıyor. Üniversite bu iddiasını hedefleriyle şöyle açıklıyor: "Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'deki üniversiteler arasında ilk beşe gireceğiz. İkinci 10 yıl Ortadoğu ve Balkanlarda ilk sıraya yükselme yılları, üçüncü 10 yıl ise dünyanın başlıca üniversiteleriyle yarış yılları olacaktır. Bu hedeflerle tutarlı olarak birinci 10 yılda tüm akademisyenlerimizi uluslararası düzeyde yayın ve araştırma yapmaya, öğrencilerimizi en az bir yabancı dili okuyup yazma düzeyine yönlendireceğiz. Böylece tüm akademisyenler en yeni bilgileri, tam zamanında en etkin öğrenme yöntemleri ile her düzeydeki öğrencilerimize ulaştıracaktır. İkinci yıla tam bir meydan okuma yılları yapmak için üniversitemizi uluslararası yayınlarda, bilimsel sempozyum ve kongrelerde ayrılacılka bir konusa getireceğiz" Evet dileriz ki üniversite bu hedeflerini gerçekleştirebilir.
  Üniversitede öğrencilere öğle ve akşam öğünlerde 4'er çeşit yemek veriliyor. Ayrıca merkez ve diğer birimlerin hepsinde öğrencilerin ihtiyaçlarını giderecekleri 9 kantin ve kafeterya bulunuyor. Öğrencilerin psikolojik sorunlarının çözümlenebilmesi için de Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığı bünyesinde psikolojik danışmanlık hizmeti bulunuyor. Bu birim öğrencilere beden ve ruh sağlığı ile ilgili konularda yardımcı oluyor.
  Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Türk Eğitim Vakfı, Koç Vakfı, SYDTF, Kocaeli Üniversitesi Vakfı gibi kurumlardan ve özel bazı kişilerden burs alıyorlar. Bu burslardan yaklaşık 150 öğrenci yararlanıyor. Ayrıca üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 100 öğrenciye burs veriliyor.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Kocaeli Üniversitesi'nin İzmit'teki kampüsünde halı saha, açık hava basketbol ve voleybol sahası Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde 150 kişi kapasiteli basketbol, voleybol, hentbol, kros, badminton branşlarının gerçekleştiği salon aletli jimnastik ve ritmik jimnastik salonu, basketbol ve voleybol açık hava tesisi Arslanbey kümpüsünde 2500 kişilik spor salonu, kullar meslek yüksekokulu açık hava tesisi, basketbol, voleybol için aydınlatılmış halı saha bulunuyor.
  Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüpleri, Tıp Fakültesi bünyesinde Sualtı Topluluğu bulunuyor.
  Çeşitli kulüp ve topluluklar, panel, seminer, şiir dinletisi, konser, sempozyum gibi etkinlikler düzenliyorlar. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları ile halk oyunları ekipleri çalışmalarını öğrencilerin geniş katılımı ile sürdürüyorlar. İsteyen öğrencilere enstürüman kursları veriliyor.

  SAĞLIK HİZMETLERİ Üniversitede Sağlık ve Spor Dairesi Başkanlığı'na bağlı Mediko Sosyal Merkezi'nde 1 uzman, 3 pratisyen doktor, 1 diş doktoru, 1RKBB doktoru, 1 göz doktoru, 1 psikiyatr ve 2 hemşire hizmet veriyor. Burada tüm öğrencilerin ayakda tedavileri gerek görüldüğıü hallerde , devlet hastanesine veya üniversite hastanesine sevk edilerek tedavileri yapılıyor. Bunların dışında Arslanbey Kampüsü ve Kocaeli Meslek Yüksekokulu'nda birer poliklinik bulunuyor.

  BARINMA: Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Yavuz Selim Erkek Yurdu, Zübeyda Hanım kız yurdu, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Erkek ve Saraybaçe Belediyesi erkek yurdu bulunuyor. Ayrıca yurtlarda kalmayan öğrenciler için idari bilimler ev ve kalacak yer bulmada yardımcı oluyor.

  TEKNOLOJİ: Üniversite kütüphanesinde 3 öğrenci okuma salonu, 1 süreli yayınlar salonu, 36 bin kitap ile 150 çeşit süreli yayın bulunuyor. Ayrıca cd- rom bölümü de bulunuyor.
  Üniversite petrum Server altında Novell 312 sistemi ile çalışan 27 adet 486 DX2/66 bilgisayar bulunan yazılım laboratuvaları bulunuyor.


 8. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KOÇ ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1993
  Rektör: Prof. Dr. Seha Tiniç
  İletişim bilgileri: Koç Üniversitesi Çayır Cd. No: 5 İstinye-İstanbul
  Tel: 0 212 229 30 06
  Faks: 0 212 229 49 40
  İnternet Adresi www.ku.edu.tr
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 2
  Bölüm: 9
  Enstitü: 1
  Öğrenci sayısı: 1073
  Akademik personel: 129

  Rektör Prof. Dr. Seha Tiniç: Koç Üniversitesi Atatürk devrimleri ve ilkeleri doğrultusunda dogmalara, hurafelere itibar etmeyen ve ilkeleri doğrultusunda araştırma yaratmayı, doğruyu bulmayı özendiren eğitim yöntemlerini benimsemiş bir yükseköğretim kurumudur.
  Tarihçe: Koç Üniversitesi 1993 yılında vakıf üniversitesi olarak eğitime başladı. 5 yılını tamamlayan üniversite misyonunu, bir mükemmellik merkezi olmak, güçlü ve etkili bir kurum olmak şeklinde açıklıyor.
  Koç Üniversitesi 6. yılına girdi. Kuruluşu yeni olmasına rağmen eğitim öğretim kalitesi açısından pek çok üniversiteyi geride bırakarak ilk sıralara yerleşti. Öğretim elemanı kalitesi ve başarılı öğrencileri bünyesine alan almasıyla kısa sürede yükselen bir grafik çizen üniversitenin özellikle burslu bölümleri şampiyon öğrencilerin gözdeleri arasında bulunuyor. Fiziki mekan olarak çok geniş bir mekana sahip olmayan Koç Üniversitesi az sayıda öğrenci alıyor. Koç Üniversitesi'nin 4 yıllık programlarından mezun olan öğrencilerden iş dünyasına girenlerin 2.5 iş teklifi, MBA programından mezun olanların ise kişi başına ortalama 2 iş teklifi almaları üniversite mezunlarının iş dünyasındaki avantajını da ortaya koyuyor.
  Öğrencinin katılımına önem verilen Üniversitede seçimle iş başına gelen, her sınıfın temsil edildiği Öğrenci Konseyi bulunuyor.Öğrenci Konseyi Başkanı, üniversitenin Akademik Kurulu'na katılma hakkına sahip.
  Koç Üniversitesi, belirlenen eğitim- öğretim programları çerçevesinde, lisans derecelerinde B.A ve B.S. yüksek lisans derecelerinde M.B.A diplomaları veriyor. Çift anadal yönetmeliği şartlarını yerine getirenler için çift diploma alma olanağı bulunuyor.
  Koç Üniversitesi'nin 1999- 2000 ders yılında ücreti 7.500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası olarak belirlendi. Yemek, yurt, kitap ve ulaşım bedelleri ise bu ücrete dahil değil. Üniversitede ders kitapları ortalama 350 Dolar, yemek gündüzlüler için aylık yaklaşık 75 Dolar ve yatılılar için aylık yaklaşık 150 Dolar tutuyor.
  Koç Üniversitesi'nde yurt dışından gelen Türk ve yabancı öğretim üyeleri tam zamanlı eğitim kadrosunun yüzde 86'sını oluşturuyor. Üniversitede her 3 öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde planlanmış laboratuvarlar bulunuyor. İhtisas alanına bakılmaksızın her Koç Üniversitesi öğrencisi bilgisayar dersi almak, elektronik posta, internet ve yaygın kullanılan yazılımları öğrenmek zorunda.
  Üniversite kütüphanesinde 90 binin üzerinde kaynak bulunuyor. Ayrıca TÜBİTAK'ın Ankara'daki dökümantasyon merkezine yerleştirilen bir Koç Üniversitesi uzmanıyla bilgisayar ve faks vasıtası ile 9 binin üzerinde sürekli bilimsel yayınlardan anında yararlanma olanağı bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Üniversitede değişik sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren 25 öğrenci kulübü bulunuyor. Atatürkçü Düşünce Derneği, Almanca, Bilgisayar, Model Birleşmiş Milletler bu kulüplerden birkaçı. Öğrenci kulüpleri, yine öğrencilere pek çok konuda yardımcı da oluyor. İtalyanca Kulübü, her yıl bir grup öğrenciyi İtalya'ya gönderiyor, diğer dil kulüpleri de üyelerine ilgili ülkelerde yaz kursları ve çalışma imkanı bulmakta yardımcı oluyor.
  Öğrencilerin spor salonunda basketbol, voleybol, masa tenisi, kondisyon, aerobik ve step dans çalışmaları yapma imkanı bulunuyor. Koç Üniversitesi'nde değişik konularda 500'e yakın seminer ve konferans düzenleniyor. Öğrencilere de açık olan bu konferanslara dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü bilimciler katılıyor.

  BURS: Üniversitede 3 tür burs bulunuyor. Karşılıksız başarı bursu, ÖSYM tarafından üniversitenin burslu bölümlerine yerleştirilen öğrencilere sağlanıyor. İhtiyaç bursu, mali yardıma muhtaç olan öğrencilere sınırlı miktarda tam veya kısmi burslar veriliyor. Karşılıksız burs, yalnızca Sağlık Yüksek Okulu'ndan dört yıllık Hemşirelik programına uygulanıyor. Burslu okudukları her yıl karşılığında öğrencilerin Amerikan Hastanesi'nde bir yıl mecburi hizmetleri olacak.

  BARINMA: Koç Üniversitesi'nin 80 kız, 80 erkek öğrencinin barınması için yurtları bulunuyor. Yurt ücretleri tek yataklı oda için aylık 130 milyon, iki veya daha fazla yataklı odada tek kişi için aylık 78 milyon, iki yataklı küçük odada tek kişi için aylık 56 milyon, üç yataklı küçük odada tek kişi için aylık 52 milyon artı KDV olarak belirtiliyor.


 9. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1997
  Rektör: Prof. Dr. Önder Öztunalı
  İletişim bilgileri: E-5 karayolu üzeri no: 22 Şirinevler-İstanbul
  Tel: 0 212 451 40 90
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 4
  YO: 2
  Akademik personel: 121

  Rektör Prof. Dr: Önder Öztunalı: "Kültür Üniversitesi'nde dilediğiniz yükseköğretim programlarından birini seçerek geleceğinizle ilgili umutlarınızı gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz. Yapacağınız seçimde üniversitemizi ilk tercih olarak dikkate almanız bu yönde büyük önem taşıyor."
  Kültür Üniversitesi son yıllarda açılmaya başlayan "apartman üniversitelerine" bir örnek. Üniversite şehrin en işlek yerinde yol üzerinde bulunuyor. Bir apartman görünümündeki üniversitenin Esenyurt'ta kampüs alanı yapılanması için çalışmaları sürdürülüyor.
  İstanbul Kültür Üniversitesi'nde yıl içinde yeterince başarılı olamayan öğrenciler yaz aylarında sekiz haftalık yaz okullarına devam edebiliyorlar. Yaz okullarında üniversitenin öğretim üyeleri dışında yurt dışı üniversitelerden davet edilen öğretim üyeleri de ders veriyor. bu okullardaki başarı, öğrencilerin bir üst sınıfın derslerine devam edebilmelerini sağlıyor.
  Üniversitede fikir ve düşünce kulübü, güzel sanatlar kulübü, spor kulübü, bilgisayar kulübü ve ekonomi kulübü bulunuyor. Üniversitenin kendisine ait yurdu bulunmuyor.


 10. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  MARMARA ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 20.07.1983
  Rektör: Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel

  İletişim bilgileri:
  Tel: 0 212 518 16 00
  Faks: 0 212 518 16 15
  İnternet Adresi www.marun.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe, İngilizce
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 14
  Enstitü: 22
  YO: 8
  Öğrenci sayısı: 47000
  Akademik personel: 2553

  Rektör Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel: "Üniversitelerin çekici yönü, öğretim elemanı kadrosu, sunduğu eğitim düzeyi ve araştırıcı sorgulayıcı yeteneğinizi geliştirecek hoşgörü ve özgürlük ortamına, sıcaklığa sahip olmasıdır. Marmara Üniversitesi ailesi olarak bu çekiciliğe sahip olduğumuza inanıyoruz."
  Tarihçe: 115 yıl önce kurulan Yüksek Ticaret Okulu'na kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Marmara Üniversitesi 1982 tarihinde kuruldu.
  Marmara Üniversitesi bina açısından en şanssız üniversitelerimizden birisi. Fakülteler, İstanbul'un iki yakasında 16 yerleşim alanına dağılmış durumda. Yıllardır devam eden kampüs maddi kaynakların yetersizliği nedeniyle bir türlü tamamlanamayınca, ortaya gecekondu modeli bir üniversite çıkıyor. Marmara Üniversitesi'nin bölümlerine tercihlerinizde yer vermek istiyorsanız, mutlaka istediğiniz fakültelerin yerlerini gidip görmenizi tavsiye ederiz. İstanbul'un çeşitli yerlerine dağılan fakülteleri belirli kampüslerde toplama çalışmaları devam ediyor.
  Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel, dağınık yerleşimin koordinasyon güçlüğü ile öğrencilerin her birimde yeterli spor ve sosyal faaliyet yapma imkanını vermediğini belirtiyor. Eğitim öğretim kalitesi açısından Türkiye'nin iyi üniversiteleri arasında bulunan Marmara Üniversitesi'nin, hukuk, diş hekimliği, eğitim fakülteleri daha üst sıralarda yer alıyor. Üniversitede gelişen bilim ve teknolojiyi izleme, ülke şartları içinde onları üretme ve yeni katkılarda bulunma çalışmaları 30'a yakın Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde sürdürülüyor.
  Marmara Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini de, yabancı dille öğretim yapan programların giderek artması oluşturuyor.
  Mezunlarının iş bulma şanslarına gelince, üniversitenin adının fazla bir etkinlik sağladığı söylenemez. Yani Boğaziçi veya ODTÜ gibi ismiyle öncelik sağlayan bir üniversite değil. Ancak yabancı dille öğretim yapan bölümlerini bitiren öğrencilerin çok daha şanslı oldukları söylenebilir.

  SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Öğrencilerin katılabileceği sosyal ve kültürel etkinlikler genellikle fakülteler bazında yapılıyor. Spor sahaları açısından kümpüste bulunan fakültelerin şansına karşılık, kampüs dışındaki fakültelerde spor sahaları bulmak oldukça zor.
  Marmara Üniversitesi öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlardan yararlanabilirler. Aynı zamanda, 485 öğrenci kapasiteli kız yurdu ve Göztepe kampüsünde bulunan Özmen Aktar Lisansüstü yurdundan yararlanabiliyorlar.

  SAĞLIK: Üniversitenin fiziki dağılım gereği Mediko Sağlık Merkezi, Göztepe, Haydarpaşa, Anadoluhisarı, Nişantaşı ve Bahçelievler kampüslerinde toplam 6 dispanser olarak hizmet veriyor. Bu şubelerde 11 doktor, 3 psikolog, 11 hemşire, 1 hastabakıcı, 4 memur ve 2 hizmetli görev yapıyor. İleri durumlarda hastaneye sevk imkanı bulunuyor.

  TEKNOLOJİ: Teknoloji ünitesi bilgi işlem merkezi başkanlığı quadro 950 üzerinde 7 terminalle Unix altında Cobol yazılımı ile tüm üniversite bodrosunu hazırlıyor. Pc sazlı makine ise Ms office Access altında harçlar, özlük bilgiler gibi konularda programlar hazırlayarak çalışıyor.


+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 234567 ... SonuncuSonuncu