+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Cezaevi'nden üniversite okuyorlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Cezaevi'nden üniversite okuyorlar
  Cezaevi'nden Üniversite Okuyorlar


  Öğrencinin iletişim teknolojilerinden yararlanarak eğitimini amaçlayan ve çağdaş bir uygulama olarak görülen Anadolu Üniversitesi uzaktan öğretim sistemi, gelişmiş pek çok ülkede uygulanıyor.

  Kurulduğu 1982 yılından itibaren 1 milyonu aşkın mezun veren ve 1 milyon 100 bin öğrenci sayısıyla dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer alan Anadolu Üniversitesi (AÜ), uzaktan eğitim sistemi olan açık öğretimle, cezaevindeki mahkumların eğitimine de olanak sağlıyor.

  Uzaktan öğretim, her yaş her gelir ya da her meslek grubundan insanın, üretkenliklerini yitirmeden, öğrenimlerini kendi hız ve kapasitelerine göre ayarlayarak, eğitimlerini sürdürdükleri bir sistem olarak görülüyor.

  Türkiye'de, farklı mekanlardaki öğrenci, öğretim elemanı ve eğitim araçlarını iletişim teknolojileriyle bir araya getiren modeli ilk uygulayan kurum AÜ oldu. Öğretime 1982-1983'te işletme ve iktisat lisans programlarına kayıt yaptıran 29 bin 455 öğrenci ile başlayan açık öğretim sistemi, bugün 3 fakülte kapsamındaki 7 lisans, 28 ön lisans programı ve 1 milyon 100 binin üzerindeki öğrenci sayısıyla dünyanın mega üniversiteleri arasında yer alıyor.

  2010-2011 öğretim yılında 28. yılını dolduracak AÜ açık öğretim sistemi, 100 binlerce kişiye öğretim yoluyla yüksek öğrenim olanağı sağlıyor. AÜ uzaktan öğretim sistemi, eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ülkede yükseköğretimde artan talebi karşılarken, aynı zamanda düşük maliyetle, eğitimde fırsat eşitliğini de sağladı.

  -''AÖF SINAVLARINA HER YIL 1500 MAHKUM GİRİYOR''-

  AÜ Açıköğretim Fakültesi'nde (AÖF) öğretim görenler arasında mahkumlar da bulunuyor. AÖF sınavlarına her yıl ortalama 1500 mahkum giriyor. Sınavdan yaklaşık 3 hafta önce Adalet Bakanlığından AÜ Açıköğretim Fakültesine, o sınav döneminde cezaevlerinde sınava girecek mahkumların listesi geliyor. Bu listelerde sadece isimler ve cezaevleri belirtiliyor. Sınavlar ise oluşturulan komisyon eşliğinde cezaevlerinde gerçekleştiriliyor.

  Bakanlıktan gelen listede de 2010 yılında gerçekleştirilen AÖF ara sınavına 134 cezaevinden 1524 öğrenci, dönem sonu sınavına 132 cezaevinden 1511 öğrenci, bütünleme sınavına da 140 cezaevinden 1075 öğrenci katıldı.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Adalet Bakanlığı Cezaevlerinde ki mahkumlar için bir çok ayrıcalık yapmış özellikle çocuk yaşdaki mahkumların arkadaşlarından geri kalmaması ve belki de çoğunun en büyük hayali olan üniversiteye gitme hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Öğrencilerin çalışması için etütler yapılıyor ders veriliyor ve üniversiteyi kazanan ancak kayıt yapacak maddi durumu olmayanlar için burs sağlanması için çalışıyor.
+ Yorum Gönder