+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi ne zaman açıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi ne zaman açıldı
  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ne Zaman Açıldı ?


  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı kanunla kurulmuştur. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, OMÜ'ye bağlanarak üniversitenin temelleri atılmıştır. Daha sonraları ise OMÜ'ye bağlı bazı enstitüler ayrılarak Sinop Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi olmak üzere toplam 4 üniversite kurulmuştur.

  Kurulduğu 1975 yılında 50 öğrenci ile eğitime başlayan üniversite, kuruluşunun 33. yılında 20.434 mevcut öğrenci, 92.423 mezunu ve 1.875 öğretim elemanı ile Karadeniz Bölgesi'nin en önemli üniversitesi olmuş, Türkiye'nin de en önemli devlet üniversitelerinin arasında yer almıştır.

  Üniversite-sanayi işbirliği ile bilgi ve teknoloji üreterek, toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak, ulusal ve evrensel kültür değerlerine sahip çıkarak, toplumla bütünleşerek, eğitim öğretimde, araştırma ve uygulamada, toplam kaliteye ulaşmak için, önce insan odaklı bir anlayışla mutlu bireylerden oluşan bir toplum yaratmak üniversitenin temel prensibidir.

  OMÜ'nün üstlendiği bu sorumluluğun gerçekleşmesiyle ilgili gerekli her türlü alt yapı ve donanıma sahip bulunan üniversite gençlerini, 21. yüzyıla hazırlayarak ve yeni dünya düzeninde hak edilen konuma getirerek, geleceğin bilinçli gençliğini yetiştirmek de misyonlarından biridir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi samsun da kurulmuş olan bir üniversitedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı kanunla kurulmuştur. ilk kurulduğu zaman bu üniversite çok az öğrenci ile başlamış daha sonra türkiyenin en iyi üniversitesi halini almıştır.
+ Yorum Gönder