+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Kürtçe Öğretmenliği İçin Başvurular Başladı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Kürtçe Öğretmenliği İçin Başvurular Başladı
  Kürtçe Öğretmenliği İçin Başvurular Başladı  Artuklu Üniversitesi, 'Kürtçe Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı' açtı.

  Kürtçe'nin seçmeli ders olacağının açıklanmasının ardından, Mardin Artuklu Üniversitesi, 'Kürtçe Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı' açtı.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerisi üzerine, Artuklu Üniversitesi, Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için çalışma başlattı.

  Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı bünyesinde, tezsiz yüksek lisans programına 500 öğrenci alınacak.

  Adaylar, bir yıllık programın ardından Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

  Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Kadri Yıldırım
  "Kürt Dili Edebiyatıyla ilgili alan dersler. Bunlar ağırlıklı olmak üzere, gramer, imla, diksiyon, edebiyat bilgileri, kısmen de öbür kültürel bilgiler içeren dersler. Bir de formasyonu almayan öğretmen adaylarımıza bizim buradaki eğitim bilimleri bölümü, öğretim üyeleri elemanları tarafından kendilerine formasyon dersleri de verilecek." dedi.

  Programa, Eğitim Fakülteleri'nin; Türk Dili Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenliği mezunları ile Fen Edebiyat Fakülteleri'nin, Türk Dili Edebiyatı ve Çağdaş Türk Lehçeleri bölümleri mezunları başvurabiliyor.

  Başvurular, 27 Temmuz'da sona erecek.

  Başvurulara göre, kontenjanın arttırılması ya da Şubat'ta yeniden öğrenci alınması planlanıyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kürtçe Öğretmenliği çok yeni açılmış olan bir bölümdür. bu yüzden de önü de çok açıktır. Kürtçe Öğretmenliği ilk kez artuklu üniversitesin de açılmıştır ve daha sonra iki üç yer de daha açılmıştır. ama bu öğretmenliği okuyacaklara söyleyelim bu bölüm o kadar kolay bir bölüm değil.
+ Yorum Gönder