+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda 4 yeni vakıf üniversitesi kuruluyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  4 yeni vakıf üniversitesi kuruluyor
  4 Yeni Vakıf Üniversitesi Kuruluyor


  İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet, Ön Asya, Süleyman Şah üniversiteleri ile Samsun’da “Canik Başarı Üniversitesi adıyla 4 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

  Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını komisyona sunan Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, 2002 yılında 53′ü devlet, 23′ü vakıf olmak üzere, üniversite sayısı 76 iken, bugün itibariyle bu sayının 139′a ulaştığını söyledi.

  2003′ten bu yana 41′i devlet, 22′si vakıf olmak üzere 63 üniversite kurulduğunu ifade eden Çubukçu, bu üniversitelerin de kurulmasıyla, vakıf üniversitelerinin sayısının 51′e yükseleceğini bildirdi.

  Nimet Çubukçu, örgün öğretimdeki öğrenci sayısının 1 milyon 746 bin 534, açık öğretimde ise 1 milyon 142 bin 536 olduğunu kaydederek, 2008-2009 öğretim yılında vakıf üniversitelerinde toplam 166 bin 157 öğrencinin öğrenim gördüğünü ifade etti.

  Toplumsal dönüşümü sağlamak ve çağdaş uygarlığı yakalamak yolunda toplumun, başta yükseköğretim olmak üzere, genel anlamda eğitim ihtiyacının karşılanmasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Çubukçu, ”Bu doğrultuda devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları eliyle eğitim hizmetlerini geliştirme çalışmalarının birlikte yürütülmesi gerekmektedir” dedi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Her kurulan vakıf üniversitesi bir çok öğrencinin daha üniversiteli olmalarını sağlamaktadır. bu da demek oluyor ki ne kadar vakıf ve devlet üniversitesi kurulursa o kadar öğrenci daha okuyabilir. bunun dışın d geçtiğimiz günlerde dört yeni vakıf üniversitesi kuruldu. çok güzel bir haber değil mi sizce .
+ Yorum Gönder