+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Stonehenge ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Stonehenge ile ilgili bilgi
  Stonehenge ile ilgili bilgi

  Stonehenge hakkında bilgi, Stonehenge ile ilgili bilgi, Stonehenge bilgi, Stonehenge kısa bilgi, Stonehenge özet bilgi,
  Stonehenge, İngiltere’de Salisbury’nin kuzeyindeki bir ovada yeralan ve M.Ö.1800 yıllarında yapılmış olan dikilitaşlar topluluğudur.

  Taş devrinin sonunda, bronz devrinin başında yapıldığı anlaşılan anıt, iç içe iki daireden oluşur. Büyük dairenin çapı 32 metredir. Daireyi meydana getiren tek parça taşların boyları 6 metreyi aşmaktadır. Bu dikilitaşların üzerine kiriş olarak, yassı ve ağır taşlar konmuştur.

  Tarih öncesinden kalan bu anıtı meydana getiren taşlar, sallarla Fransa’dan veya İrlanda’dan getirilmiştir. Çünkü bu tür taşlar Britanya adasında yoktur. İlk olarak M.Ö.1800 yıllarında yapıldığı ve M.Ö. 1700 yıllarında ve daha sonraki bir dönemde onarıldığı ve büyütüldüğü anlaşılmaktadır. Bu üçüncü dönemde kullanılan taşlar daha küçüktür ve Salisbury yakınlarından temin edilmiştir.

  Tarihçi Profesör Gerald Hawkins’e göre, dikilitaşlardan oluşan bu daireler M.Ö. 200 yıllarında rasathane olarak kullanılmıştır. O çağdaki insanlar çoğunlukla yıldızlara taptıkları için yıldızların gözlenmesi bir çeşit dini zorunluluktu. Keltler’e ait bir din olan Druidizm mensupları, her yıl 21 Haziran’da burada gece ayini yaparlar.

  Bu taş anıtta yazıt ve kesin bilgi verebilecek başka bir belge yoktur. Fakat Stonehenge, en eski ve en büyük dikilitaş topluluğudur.
 2. Zahra
  Üye

  Neolitik Taş Devri ile Bronz Çağı arasında yapılmış olan bir Anıttır. Bu yapı Londra da bulunmaktadır. Bu yapının ilk başta İrlanda da yapıldığı düşünülmekte ve bu Anıtın ne amaçla yapıldığı bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


stonehenge hakkında kısa bilgi,  stonehenge hakkında bilgi