+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Kongo Demokratik Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Kongo Demokratik Cumhuriyeti


  Kongo Demokratik Cumhuriyeti, eski adı Zaire olan bir Orta-Güney Afrika ülkesidir.

  2.345.410 km² yüzölçümü ile Afrika'nın ikinci büyük ülkesi konumundadır. Nüfusu 70,916,439'dur. Başkenti Kinshasa'dır. Kinshasa ile komşu Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazzaville arasında sadece Kongo nehri yer alır ki, bunlar dünyanın birbirine en yakın başkentleridir.

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin komşuları Kongo Cumhuriyeti (batıda), Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan (kuzeyde), Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya (doğu) ile güneyde Zambiya ve Angola'dır.

  İnanış olarak Aminizm hakimdir.

  30 Haziran 1960'ta Belçika'dan bağımsızlığını elde etmiştir. Ülkenin ismi, Kongo nehri havzasında yaşayan Bakongo kabilesinin dilinde "avcı" anlamına gelen "kongo"dan gelir. Geniş toprakları olan ülkede nüfus Mingala, Kikvit gibi farklı etnisitelerden oluşur. Kongo'nun Atlas Okyanusu'na sadece 40 kilometrelik bir kıyısı vardır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Bugünkü Zaireliler muhtemelen Nijerya’nın güneydoğu kısmından göç eden Bantu kabilesinden meydana gelmektedir. Ekvator çizgisinin ülkeyi neredeyse ikiye böldüğü Kongo Cumhuriyeti'nde bu özelliği nedeniyle tropikal iklim gözlemlenmektedir.
+ Yorum Gönder


kongo hangi kıtada,  kongo hangi kıtadadır,  kongo nehri hangi kıtadadır