+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Ekvator Ginesi hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ekvator Ginesi hangi kıtadadır
  Ekvator Ginesi

  Ekvator Ginesi ya da resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyısında bir Orta Afrika ülkesidir. Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon, batıda Gine körfezi ve güneybatıda Sao Tome ve Principe ile çevrilidir.

  Eskiden bir İspanyol sömürgesi olan İspanyol Ginesi'ydi. Ülkenin sınırları başkent Malabo'nun bulunduğu Bioko'nun da dahil olduğu birkaç adayı kapsar. Adının Ekvator'a yakınlığı ve Gine Körfezi'ne komşu olmasından geldiği sanılmaktadır. Resmi dili İspanyolcadır. Dünya'da İspanyolca'nın konuşulduğu en küçük ülkedir. Nüfusun yüzde 90'ı katoliktir.

  Ekvator Ginesi, Kıta Afrikası'ndaki nüfus bakımından en küçük ülkedir. Ayrıca Kıta Afrikasındaki en küçük Birleşmiş Milletler üyesidir.


  Ekvator Ginesi, 1968 yılında bağımsızlığını kazandı. 1979 yılındaki askerî darbeden sonra cunta ile yönetilmeye başladı ve günümüzde de bu sistem devam etmektedir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Afrika Kıtasının en küçük ülkelerinden biri olan Ekvator Ginesi, Anakara ve Adalardan oluşur. Bu ülkeye bağlı adalarda Tropikal orman yağmurları iklimi hakimdir ancak Anakarasında kapalı ve sert bir iklim hakimdir.
+ Yorum Gönder


ekvator hangi kitada