+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Mauritius Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mauritius Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Mauritius Cumhuriyeti hangi kıtadadır

  Mauritius (telaffuzu /məˈrɪʃəs/; İngilizce: Mauritius; Mauritius Kreyolü: Moris; Fransızca: Maurice, Fransızca telaffuz: [mɔˈʁis]) ya da resmî adıyla Mauritius Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Mauritius; Mauritius Kreyolü: Republik Moris; Fransızca: République de Maurice) Hint Okyanusu'nun güneybatı kısmında yer alan ada ülkesi. Madagaskar'ın 900 km kadar doğusunda ve Hindistan'ın 3.943 km güneybatısındadır. Yüzölçümü 2.040 km² olup, nüfus 1.230.602 'dir (2005).

  St.Brandon, Rodrigues ve Agalega Adaları da Maritus Cumhuriyeti'ne dahildir. Maritus, coğrafî olarak Hint Okyanusu'ndaki Maskaren Adaları'nın bir parçasıdır. Başkenti Port Louis'dir.

  Adaya 16. yüzyılın başlarında ilk olarak Portekizliler adım atmıştır. 18. yüzyılda ise, Fransızlar tarafından işgal edilmiştir.

  Ünlü Hindu tapınağı Maheswarnath buradaki Triolet kasabasındadır.

  Ayrıca 17. yüzyılda soyu tükenmiş olan Dodo'nun son yaşamış olduğu alan Mauritius'tur.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Mauritius, Hint Okyanusunun Güney Batısın da yer alan bir ada ülkesidir. Bu adayı ilk bulan 16. y.y. da Portekizlilerdir ancak daha sonra Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Hintlilerin en önemli tapınakları da bu adadadır.
+ Yorum Gönder


mauritius hangi kıtada