+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Uganda hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Uganda hangi kıtadadır
  Uganda hangi kıtadadır

  (telaffuzu /juænd/ yoo-GAN-d veya /jund/ yoo-GAHN-d) ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Uganda, Svahili: Jamhuri ya Uganda) Doğu Afrika'da yer alan ülke. Doğuda Kenya, kuzeyde Güney Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneybatıda Ruanda, güneyde ise Tanzanya ile komşudur. Ülkenin güney kısmında yer alan Victoria Gölü'nün Kenya ve Tanzanya ile de sınırı bulunmaktadır.

  241.038 km2'lik yüz ölçümüyle Afrika kıtasının 31., dünyanın ise 80. büyük ülkesidir. Resmî dilleri İngilizce ve Svahili olan Uganda'da birçok yerel dil de konuşulmaktadır.

  Bağımsızlığını 1962'de, Birleşik Krallık'tan ayrılarak kazanan Uganda, adını, başkent Kampala dahil ülkenin güneyinde kurulmuş olan Buganda Krallığı'ndan almaktadır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ülke topraklarının büyük bölümünü geniş bir plato kaplar. Ülkenin başlıca doğal kaynakları, bakır ve kobalttır.Uganda’da Bunyoro, Ankole, Buganda ve Toro gibi kralıklar kuruldu. Uganda parlamentosun da yapılan meclis başkanı seçimlerin de, seçime hile karıştığı ortaya çıkmıştır.
+ Yorum Gönder


uganda hangi kıtada