+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda iguazu şelalesi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  iguazu şelalesi hakkında bilgi
  İguazu şelalesi hakkında bilgi

  Iguazú Şelalesi.jpg

  Iguazú Şelalesi (Portekizce: Cataratas do Iguaçu İspanyolca: Cataratas del Iguazú [kata'atas del iwa'su]), 1.320 km uzunluğunda Güney Amerika'da bir nehir. İsmi Yguazu kelimesinden (Guarani dilinde Büyük su) gelir.

  İki farklı nehrin (Irai ve Atuba) Curitiba şehri yakınlarında birleşmesinden oluşur. Parana nehrine dökülmeden önceki son kilometrelerinde Arjantin (Misiones eyaleti) ile Brezilya (Parana eyaleti) arasında sınır oluşturur.

  Parana Nehri'ne döküldüğü yerin yakınlarında, Brezilya tarafında Foz do Iguaçu, Arjantin tarafında ise Puerto Iguazú şehirleri bulunur. İki şehir de nehri geçen bir köprü ile birbirlerine bağlıdır.

  Iguazú Şelalesinin'nun en ünlü özelliği, nehrin döküldüğü yerin birkaç kilometre öncesindeki şelaleleridir. Şelaleler de aynı şekilde tam sınırda bulunur. Büyük kısmı, görkemli "Şeytan Gırtlağı"'na geçiş imkânının da bulunduğu Arjantin kısmındadır. Ama insan, şelalelerin etkisini Brezilya tarafından daha iyi hisseder. Toplam genişliği 2700 m olan Igaçu Şelaleleri'nde, ortalama 1.700 m³/s, uzun yağışlardan sonra ise 7.000 m³/s su, iki basamak halinde 75 metreden dökülür.

  Bu doğa güzelliğini, Álvar Núñez Cabeza de Vaca 1542 yılında keşfetmiştir. Eleanor Roosevelt bu nefes kesici doğa mucizesine baktığında, ağzından şu iki kelime dökülmüş: "Poor Niagara" (zavallı Niagara)

  Her iki tarafı da kapsayan milli park 1984 yılında UNESCO tarafından "Dünya mirası" listesine alınmıştır. Turizm sebebi ile lokal anlamda çok önemli bir ekonomik rol oynar.

  Iguazú Şelalesi Dünyanın 7 Doğa Harikası geçici(kesin olmayan) listesine girdi. Merkezi Cenevre’de bulunan İsviçreli vakıf New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anket sonucunda ilk 7'de yer aldı.
 2. Zarafet
  Üye

  Dünyanın en görkemli şelalelerinden biri olan Iguazu'nun ilginç efsaneleri var. Efsaneye göre tanrılardan biri Naipi adından güzel bir aborijinle evlenmek ister. Naipi ölümlü aşkı seçer ve sevdiği kişiyle kaçar, sevdiği kişide ölümlü bir insandı. Bunu öğrenen tanrı çok öfkelenir ve şelaleyi ikiye böler. Tabiki efsane böyle.
+ Yorum Gönder


brezilya şelaleleri