+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Dünyada Yaşayan En Büyük Canlı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyada Yaşayan En Büyük Canlı
  Dünyada Yaşayan En Büyük Şey

  Bir mantar.
  Aslında bu, çok nadir görülen bir türü de değildir. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal matarlarından muhtemelen bahçenizde de vardır.
  Dua edin şu ana kadar görülen en büyük numunenin boyutlarına ulaşmasın. Bu numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ile 8000 arasında. Bu
  dnyada1.jpg
  mantarın çok büyük bir bölümü, dokungaç benzeri beyaz miselyumlardan (mantarlarda köke karşılık gelen uzuv) oluşan devasa bir saç yığını şeklinde yerin altında bulunuyor. Bunlar ağaç kökleri boyunca yayılarak ağaçları öldürür ve bal mantarlarının zararsız görünümlü kümeleri olarak ara sıra toprağın üstünde görünürler.
  Oregon’un dev bal mantıarının orman boyunca ayrı kümelerde büyüdüğü sanılıyordu; ama araştırmacılar bu mantarın dünyanın en büyük tek parça organizması olduğunu ortaya çıkardılar.
 2. Zarafet
  Üye

  Yeryüzünde yaşanayan en büyük canlı nedir sorusuna herhalde verilecek en son cevap mantardır. Kimi fil kimide balina der. Ama cevabı mantardır. Ve bu, çok nadir görülen bir mantar türüde değildir. Kesilmiş ağaç kütüğünü üzerinde büyüyen bal mantarındandır.
+ Yorum Gönder