+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Hindistan nasıl bir ülkedir , hindistan genel özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hindistan nasıl bir ülkedir , hindistan genel özellikleri
  Hindistan nasıl bir ülkedir

  Ülkenin kuzeyinde Himalaya dağları , doğu ve batı kıyılarında Gat dağları yer alır.Hindistanın büyük bölümü platolarla kaplıdır. İndus ve Ganj en önemli akarsulardır.
  Ülkede genel olarak Muson iklimi etkilidir.Bunun yanında çöl ve karasal iklimde görülür.
  Dünyanın en kalabalık ikincisi ülkesidir.Nüfus artış hızı yüksektir.Akarsu boyları nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerdir.
  Ekonomisi tarıma dayanır.Tarım alanları geniş yer kaplar.Ancak verim düşüktür.Dünya pirinç üretiminde Çinden sonra ikinci sıradadır.Bunun yanında çay ve kauçuk diğer önemli tarım ürünleirdir.
  Küçük baş hayvancılık gelişmiştir.Büyük baş hayvan sayısı fazla olmasına rağmen inançlarından dolayı büyük baş hayvancılık gelişmemiştir.
  Yer altı kaynakları bakımından zengindir.Sanayisi gelişmektedir.
  Hindistan kalabalık olmasından dolayı bol miktarda gıda maddesi ithal eder buda dış ticaret açığının oluşmasına neden olur.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Hindistan, resmi dini olmayan laik bir devlettir.Hindistan; renklerin, dinlerin, farklı kültürlerin ülkesidir. Dünyada ki tüm ülkelerin ayrı bir rengi olduğu düşünülürse; Hindistan için alacalı rengarenk bir ülke tanımlaması yapılabilir.
+ Yorum Gönder


hindistan nasıl bir ülke,  hindistan ülkesinin özellikleri,  hindistan nasıl bir ülkedir