+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Dünyanın yedi harikası peru machu picchu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyanın yedi harikası peru machu picchu
  dünyanın yedi harikası peru machu picchu
  machu_picchu.jpg

  Machu Picchu (okunuş: Maçu Piççu veya Maçu Piçu Quechua: Machu Pikchu), bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.7 Temmuz 2007 tarihinde,Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

  And Dağları 'nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru'nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnka'lı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200'den fazla, merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

  Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından, sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleri, Eski Zirve (Quechua dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Quechua dilinde: Wayna Picchu) yükselir.
 2. Fatma
  Administrator

  Peru kıyıları, Peru Akıntısı nedeniyle, çok kurak ve görece serindir. Hayvancılık, geniş otlaklar içeren Sierra’da yoğundur. Buralarda alpaka ve lama yetiştiriciliği önemlidir. Rimac Nehri’nin kıyısındaki mükemmel stratejik ve coğrafi konumu bu şehrin bir başkent olarak iyi bir seçenek olmasını sağlamıştır
+ Yorum Gönder