+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda İngiltere Vize ve Pasaport İşlemleri nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İngiltere Vize ve Pasaport İşlemleri nasıl yapılır
  İngiltere Vize ve Pasaport İşlemleri


  Önemli Bilgiler
  Boş pasaportlarda kişi şahsen gitmesi gerekiyor.

  ÖNEMLİ: FORMLAR SİYAH TÜKENMEZ KALEMLE DOLDURULACAKTIR.

  Pasaport süreleri en az 6 aylık ve boş vize sayfaları olması gerekiyor.

  ÖNEMLİ BİLGİ:
  Son yaşanan talihsiz gelişmeler sonucunda İngiliz Başkonsolosluğu geçici bir süre için, artık belirlediği aracı kurumlar dışındaki acentalar vize için İngiliz Başkonsolusluğuyla direkt olarak temasa geçememektedir. Bu amaçla İngiliz Başkonsolusluğu tarafından seçilen 4-5 aracı kurum vasıtasıyla vize başvurularını yapmaktayız.
  Bu aracı kurumlardan bir tanesi olan British Airways İstanbul ofisi uçuşun kendi havayolları ile yapılması şartına bağlı olarak başvurularımızı ücretiz kabul etmektedir.

  Diğer aracı kurumlar ise başvurular için vize alım ücreti hariç 30. 000. 000 TL ücret talep etmektedir.
  Daha detaylı bilgi alabilmek için İngiliz Başkonsolosluğu web sayfasına girebilir veya size yolladığımız bilgilendirme maillerini takip edebilirsiniz.

  ÖNEMLİ DUYURU

  7 Eylül 2004 itibarıyla İngiltere Konsolosluğu tüm vize formları ve dilekçelerinin İngilizce yazılması zorunluluğunu getirmiş olup, tüm vize almak için gerekli olan evrakların yeminli tercüman tarafından ingilizceye çevrilerek onaylanması gerekmektedir. (imza sirkülerinin ilk sayfası, faaliyet belgesi ve ticari sicil gazetesi onaylanacak )
  Tercüme edilmesi gereken belgeler: imza sirküleri ilk sayfası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi.
  Turistik vize başvurularında konsololsuk tarafından istenen tapularda da yukarıda anlatıldığı şekilde tüm evrağın yeminli tercüman tarafından tercüme edilip onaylanması gereklidir.
  Yukarıda anlatılanlara ilaveten tüm bu evrakların Türkçe’leride istenmektedir.

  adresinden English linkini seçerek devamında da visa home page ve application forms and guidance bölümün tıklayıp vaf1 formunu ingilizce olarak indirerek doldurmanız gerekmektedir.

  İNGİLTERE VİZE SERVİSİ İLE İLGİLİ SON BİLGİLER AŞAĞIDA BİLGİNİZE SUNULMUŞTUR.
  1) İngiltere başkonsolosluğu İstanbul 22 Kasım 2004 tarihinden itibaren bütün sınırlamalar kadırılarak tamamen hizmete açılmıştır. Diğer bir deyişle İstanbul’dan yapılacak olan başvurularda sınırlama olmayacak ve her türlü kategoriden vize başvurusu kabul edilecektir. Ancak Ankara’da devam eden tadilatta kullanılmak üzere İngiltere’den gelecek malzemelerin gecikmesi nedeniyle maalesef Ankara Ocak 2005 tarihinde tam hizmet vermeye başlayabilecektir ve o zamana kadar Ankara sınırlı vize hizmeti uygulamaya devam edecektir.
  2) Tüm ' Fast Track' (Hızlı Geçiş) kategorisine giren başvurular aksi bildirilene kadar Ankara’ya
  gönderilmesine devam edilecektir. Son 5 yıl içinde Birleşik Krallık, ABD, Kanada ,Yeni Zellanda Batı Avrupa Ülkeleri, Avusturalya ya da herhangi bir Schengen ülkesine seyahat etmiş olan ve vize reddi bulunmayan veya son seyahatinden bu yana seyahat ettiği ülkeye girmesine izni verilmeme gibi durumu olmayan ya da herhangi bir ülkeden sınır dışı edilmemiş Olan başvurular ' Fast Track' katagorisine girmektedir.

  Daha önce yurt dışına turistik olarak çıkmış ama şu anda öğrenci, au-pair v. b olarak yurt dışına çıkmış ama şu anda turist olarak yurt dışına çıkmak isteyenlerin ' Fast Track' kategorisine girmediğini dikkate alınız. Eşleri veya çocuklarıyla seyahat edecek ama eşlerinin yada çocuklarının son 5 yıl içeresinde yukarıda belirtilen ülkelerden herhangi birine çıkışı bulunmaması durumunda vizesi bulunan kişinin pasaportunun kopyasını ve beraber seyahat edeceklerinin kanıtını sunması halinde ' Fast Track' listesinde yer alabilecektir.
  3) Vize başvuru formları Türkçe ve İngilizce olarak sunulmaktadır. Bu formlardan istediğiniz dildeki formu doldurabilirsiniz. Formu İngilizce doldurmanız ve başvurunuzu desteklemek amacıyla iliştirdiğiniz belgelerin İngilizce çevirilerini sunmanız başvurunuzu incelerken bize yardımcı olacaktır. Ancak , temyiz hakkı olan başvuru sahipleri (örnek: aile ziyareti, uzun süreli öğrenci au-pair yerleşim) başvuruları red edilmiş ve bu karara karşı bağımsız temyiz makamlarına temyiz etmek istedikleri taktirde başvuru formu İngilizce olarak ve tüm belgelerin İngilizce çevirilerini sunmaları gerekmektedir. Bu temyiz makamlarının talebidir.

  Vize alım işlemleri turistik veya ticari olsun daha önceleri yaptığımız gibi acentamızın koordinasyonu altında olmaya devam edecektir.


  Ticari Vize

  1. Vize formu (orjinal)
  2. 2 Adet resim (arka fonu beyaz olacak)
  3. Şirket antetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi (imza yetkilisi tarafından imzalanacaktır)
  4. Şirket faaliyet belgesi (yeni tarihli)
  5. Şirket imza sirküleri (fotokopi)
  6. Şirket vergi levhası (fotokopi)
  7. Şirket çalışanları SSK işe giriş bildirgesi (fotokopi)
  8. Maaş bordrosu
  9. İngiltere’ye gidecek kişi adına davetiye (orjinal veya faks)
  10. Sicil gazetesi

  Turistik Vize

  1. Vize formu
  2. 2 Adet resim (arka fonu beyaz olacak)
  3. Antetli kağıda vize talep dilekçesi
  4. İngiltere yetkili makamlarından onaylı gidecek kişi adına davetiye, otelde kalınacaksa otel ve bilet rezervasyonu
  5. İngiltere’ye gidecek kişi şirket çalışanı ise iş evraklarının ibrazı
  6. Şirket faaliyet belgesi (yeni tarihli)
  7. Şirket imza sirküleri (fotokopi)
  8. Şirket vergi levhası (fotokopi)
  9. SSK işe giriş bildirgesi
  10. Maaş bordrosu
  11. Sicil Gazetesi
  12. Banka hesabı

  Emekliler ve Çalışmayanlar

  1. Vize formu
  2. 2 Adet resim (arka fonu beyaz olacak)
  3. Normal kağıda vize talep dilekçesi
  4. İngiltere yetkili makamlarından onaylı gidecek kişi adına turistlik davetiye, otelde kalınacaksa otel ve bilet rezervasyonu
  5. Emekli cüzdanı (fotokopi)
  6. Tapu (orjinal)
  7. Banka cüzdanı (orjinal)
 2. Fatma
  Administrator

  İngiltere adı günümüzde yaygın olarak Büyük Britanya anlamında kullanılır. Birleşik Krallık’ın başkenti aynı zamanda İngiltere’nin de başkenti olan Londra’dır. Galler’in başkenti Cardiff, İskoçya'nın başkenti Edinburgh ve Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’tır.
+ Yorum Gönder